Bejegyzések DSA címkével

2024. október 8. Napi

Vége a közösségi oldalak önkényének?

Az online platformok használata során – ideértve különösen a különböző közösségi és tartalommegosztó oldalakat – a felhasználók gyakran szembesülhettek azzal, hogy egy-egy bejegyzésük, hozzászólásuk, de akár a profiljuk is anélkül került korlátozásra vagy törlésre, hogy az érintett szolgáltató ezirányú döntését indokolta volna. A szolgáltatók – egységes jogi szabályrendszer hiányában – ilyen esetekben legfeljebb annyit tettek, hogy döntésük indokolásaként általános jelleggel hívták fel felhasználási feltételeik megsértését. Ez már Magyarországon is megváltozhat az Online Platform Vitarendező Tanács létrehozása következtében? De hogy mi is ez a lehetőség, azt dr. Hegedűs Eszter, a Jaczkovics Ügyvédi Iroda szakértője foglalta össze.

2024. szeptember 25. Napi

Véget ért a digitális vadnyugat kora? Új kötet az Európai Unió platformszabályozásáról

Az óriásplatformokkal szemben már nem eléggé hatékonyak az olyan hagyományos versenyjogi szabályok, mint például a gazdasági erőfölénnyel való visszaélés tilalma, hiszen ezek csupán lassú és utólagos jogérvényesítést tesznek lehetővé. Új rendeleteivel ezt is igyekszik orvosolni az Európai Unió – olvasható az Orac Kiadó és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) együttműködésében megjelenő interntjogi szakirodalmi sorozat legújabb kötetében, amely tudományos igénnyel járja körbe a friss uniós platformszabályozást.

Megkezdi működését az Online Platform Vitarendező Tanács
2024. szeptember 4. A jövő jogásza

Megkezdi működését az Online Platform Vitarendező Tanács

Bővült a jogorvoslati lehetőségek köre az online platformok egyes, felhasználókat negatívan érintő intézkedéseivel szemben az Európai Unió digitális szolgáltatásokról szóló rendeletének átültetését követően. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnöke hozzátette, ezentúl már nemcsak hatóságokhoz vagy bírósághoz, hanem az Online Platform Vitarendező Tanácshoz (OPVT) is fordulhat, aki vitatja egy platform valamely döntését. Koltay András emlékeztetett rá, az NMHH, mint kijelölt Digitális Szolgáltatási Koordinátor elvégezte a testület tanúsítását, így az megkezdheti működését.

2024. augusztus 8. Napi

A tartalommoderálás megítélése – Eltérő szemlélet Európában és az Atlanti-óceán túlpartján

Az Amerikai Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága 2024. július 1-jén döntést hozott a texasi és a floridai közösségi médiát szabályozó tagállami törvényekkel összefüggésben. A legfőbb bírói fórum a fellebbviteli bíróságok – egyébiránt egymással ellentétes eredményre jutó – döntéseit egyetlen eljárásban bírálta el, aminek eredményeképpen hatályon kívül helyezte azokat, az alsóbb fokú bíróságokat pedig új eljárásra utasította. Az ügy(ek) tehát itt bizonyosan nem ért(ek) véget, mindenesetre jól rávilágítanak az európai és az amerikai platformszabályozás eltérő szemléletére. A jelen bejegyzés ezek egy-egy aspektusára kíván rámutatni.

Az Európai Bizottság vizsgálja, hogy a Meta megsérti-e a DSA rendelkezéseit
2024. május 2. Napi

Az Európai Bizottság vizsgálja, hogy a Meta megsérti-e a DSA rendelkezéseit

Az Európai Bizottság vizsgálatot indított annak megállapítására, hogy a Facebook és az Instagram szolgáltatója, a Meta megsértette-e a digitális szolgáltatásokról szóló törvényt (DSA). A vizsgálat célja, hogy megakadályozzák a júniusi európai parlamenti választásokon való szavazás megzavarását – számol be a Jurist.org.

Mit hoz a digitális szolgáltatásokról szóló rendelet?
2024. március 13. A jövő jogásza

Mit hoz a digitális szolgáltatásokról szóló rendelet?

Hatályba léptek az új uniós szabályok a digitális kereskedelemről. Nagyobb lesz az átláthatóság a fogyasztóknak, és tilos az interneten, ami a hagyományos kereskedelemben is az – ígéri az EU. Fontos és jó rendelet, még ha nem is hibátlan – hangzik a többségi vélemény a jogászvilágban.

A DSA rendelet alapján február 17-től az NMHH felügyeli az online platformokat
2024. február 17. Cégvilág

A DSA rendelet alapján február 17-től az NMHH felügyeli az online platformokat

2024. február 17-től kezdődően a digitális szolgáltatásokról szóló EU-rendelet (DSA) összes rendelkezését kötelezően alkalmazniuk kell az érintett felhasználóknak, vállalkozásoknak és online platformoknak. A rendelet végrehajtásában a digitális koordinátoroknak lesz döntő szerepe. Magyarországon, az Európai Unióban elsőként, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságot (NMHH) nevezték ki erre a feladatra.