Bejegyzések hatósági eljárás címkével

Tisztességes hatósági eljáráshoz való alapjog a hivatalbóli eljárásoknál
2023. december 8. Szakma

Tisztességes hatósági eljáráshoz való alapjog a hivatalbóli eljárásoknál

A közigazgatási hatósági eljárásokban a tisztességes hatósági eljáráshoz való alapjognak akkor is érvényesülnie kell, ha a hatóság nyolc napon belül döntést hoz. Ha ez nem lehetséges, át kell térni teljes eljárásra. Az ügyféli jogok hatósági eljárásban történő teljes elvonása a közigazgatási perben nem orvosolható lényeges, az ügy érdemére kiható eljárási jogszabálysértés – a Kúria eseti döntése.

Jogszabályfigyelő 2023 – 12. hét
2023. március 27. Szakma

Jogszabályfigyelő 2023 – 12. hét

Alábbi cikkünkben a 2023/39–42. számú Magyar Közlönyök újdonságai, valamint az elfogadásra váró törvényjavaslatok és a Kúria közleményei közül válogattunk.

2021. augusztus 6. Napi

Pegasus ügyben indított eljárást a NAIH

A Hatóság szűkszavú közleményben tudatta, hogy eljárást indított az ügyben, azonban további információt a vizsgálat lezárultáig nem hoznak nyilvánosságra.

„Nem titok, amit hárman tudnak” – az ügyvédi titoktartásról – 4. rész
2021. augusztus 3. Szakma

„Nem titok, amit hárman tudnak” – az ügyvédi titoktartásról – 4. rész

A Wolters Kluwer gondozásában, dr. Baranyi Bertold szerkesztésében megjelenő, az ügyvédi tevékenységről szóló törvényt magyarázó nagykommentár a gyakorlatban felmerült kérdések, problémák megválaszolásával nyújt praktikus segítséget. Célját – a törvény szövegének átfogó elemzése mellett – a vonatkozó alkotmánybírósági, bírósági gyakorlat bemutatásával, a szabályozáshoz vezető okok és releváns előzmények feltárásával, a szabályozás feltehető céljai megvalósulásának vizsgálatával éri el. Az alábbiakban az ügyvédi tevékenységről szóló törvény 9–11. §-ához írt magyarázó szövegből olvashatnak egy részletet, amely az ügyvédi titoktartással foglalkozik.

Szakértői vélemények a bírósági eljárásban
2020. január 13. Szakma

Szakértői vélemények a bírósági eljárásban

A szakvélemény szabad mérlegelése a bíróság szakismeretének hiányában csupán annyit jelent, hogy a bírónak a szakvélemény logikai egységét, meggyőző erejét a per adataival való összhangját vagy ellentmondását kell értékelnie.