Súlyos gondra hívta fel a figyelmet az ombudsmani jelentés
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) egy autizmussal élő fiú ügyében fordult az ombudsmanhoz, az ügyben született ombudsmani jelentésben súlyos megállítások olvashatók.
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) egy autizmussal élő fiú ügyében fordult az ombudsmanhoz, az ügyben született ombudsmani jelentésben súlyos megállítások olvashatók.
Dr. Kozma Ákos ombudsman jelentésében az eljárásrend bevezetésének módja, annak közvetett és közvetlen hatásai, a jogi szabályozás bizonytalanságai, valamint az Oktatási Hivatal és a szakértői bizottságok eljárása kapcsán is visszásságokat tárt fel, és ajánlásokat fogalmazott meg a szaktárca irányába.
A járványidőszakban is biztosítani tudta a megfelelő elhelyezést a fogvatartottak számára kialakított karantén- és a fertőzöttek elkülönítésére alkalmas részleg a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság Idegenrendészeti Őrzött Szállásán.
Az első fokon eljáró gyámhivatal eljárása, továbbá a másodfokú gyámhivatal eljárása, illetve jogértelmezése sértette a jogbiztonság követelményét, illetve a gyermek legjobb érdekét figyelembe vevő eljárás elvét.
Az egészséges környezethez való joggal összhangban kell történniük a forgalmi tájékoztatásoknak – állapította meg az ombudsman.
A jogbiztonsággal, a tisztességes hatósági eljáráshoz való joggal és a petíciós joggal kapcsolatban visszásságot idézett elő a Pénzügyminisztérium egy, a védett elektronikus rendszeren keresztül hozzá érkezett közérdekű bejelentés kezelése során – állapította meg az ombudsman.
Az Országgyűlés elfogadta az alapvető jogok biztosának és helyetteseinek 2019. évi tevékenységéről szóló B/8769. számú beszámolót, amelyet a Parlament november 4-én és november 30-án vitatott meg.
Az Országgyűlés 117 igen, 54 nem szavazattal elfogadta az egyes törvényeknek az egyenlő bánásmód követelménye hatékonyabb érvényesítését biztosító módosítását, és az ombudsman 2019-es beszámolóját is elfogadták.
Minden fogvatartott számára biztosították a napi egyórás szabadlevegőn-tartózkodást, a járványhelyzet ellenére az oktatás és a hitélet sem szünetelt a Szegedi Fegyház és Börtönben, továbbá a fogvatartottak közül szinte mindenki élt az internetes kapcsolattartás lehetőségével, vagy telefonon kommunikált a hozzátartozóival.
A jogbiztonság követelményével, valamint a hatósági ügyek tisztességes intézéséhez és a jogorvoslathoz való joggal összefüggésben visszásságot okozott a végrehajtó eljárási mulasztása, amikor a végrehajtási kifogást határidőn belül nem terjesztette a bíróság elé – állapította meg vizsgálatában dr. Kozma Ákos ombudsman.