Golden Globe, Oscar 2015: filmdíjak özöne Hollywoodban – 2. rész


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az idei Oscar-jelöltek ismeretében folytatjuk a több díjra is esélyes alkotások bemutatását, melyek jó része már Golden Globe-díjas produkció.


A szakmabelieket nem érte meglepetés, különösen a Golden Globe-gálát követően, hogy a Sráckor (Boyhood) című film hat Oscar-jelölést is kapott (legjobb film, rendezés, női és férfi epizódszereplő, vágás, eredeti forgatókönyv). A Richard Linklater rendezte mű a januári Golden Globe-gálán a legtöbb díjat nyerte el: a legjobb dráma, rendező, és Patricia Arquette révén a legjobb női epizodista kategóriában. A különleges alkotás eddig már csaknem száz díjat söpört be filmfesztiválok zsűrijétől (Berlintől Sydneyig,), filmkritikusi szervezetektől (Chicagótól Dublinig).

A képek jelenetfotók a cikkben szemlézett filmekből

A produkció páratlan filmes kísérlet: időn és téren át tizenkét éves időszakot ölel fel 2002-től 2013-ig, s a kamera ugyanazt a néhány színészt követi valós időben. Főhőse egy fiú, akit hatévesen ismerünk meg, s láthatjuk, ahogy kisfiúból serdülővé, majd szinte felnőtté válik. Anyja (Patricia Arquette), apja (Ethan Hawke) és további hozzátartozói ugyanúgy változnak az évek során, miközben megismerjük egy család hétköznapi életét: vitáikat, költözéseiket, örömeiket, bánataikat. Válást és újrakezdést, új iskolákat, tanárokat, nevelőszülőket, barátokat és lányokat, mialatt egy ember felcseperedik. Bő évtizednyi élet, két és fél órába sűrítve.

Filmelőzetes:

https://www.youtube.com/watch?v=Sp1dyBAeyG0&feature=youtu.be

Richard Linklater fikciós drámát akart készíteni a kétezres évek legelején, az időt mégis a maga valójában kívánta érzékeltetni. Így aztán a forgatás tizenkét évig zajlott. Évente egyszer, mindössze három-négy napra jött össze a stáb, élükön a rendezővel és színészekkel. Végül 144 hónapig tartott a forgatás, majd a vágó szerepét is a rendező töltötte be. Linklater annak idején hagyományos forgatókönyv helyett csak egy szerkezeti tervet készített. Mégis sikerült megnyernie a projektnek egy független produkciós cég, az IFC Film irányítóit azzal, hogy csak tizenkét év múlva lesz kész a film…

„Mintha vakon előrevetettem volna magam a jövőbe – fogalmaz a rendező. – A legtöbb művészeti vállalkozás arra törekszik, hogy a dolgok túlnyomó része kontroll alatt legyen, de esetünkben egy sor olyan tényező merült fel, ami miatt ilyesmiről szó sem lehetett. Tudtam, hogy fizikai és érzelmi változások fognak bekövetkezni az életünkben, ahogy az idő halad előre, és én készen álltam arra, hogy az eredeti ötletet folyamatosan összevessem azokkal a változásokkal, amelyeket a színészek átélnek. A film bizonyos értelemben az idővel kezdett együttműködni, az idő pedig elég jó munkatárs, ha nem is mindig kiszámítható.”

Ptk. Mesterhármas – Családjog

Élettársi kapcsolat, mint szerződés; az élettársi kapcsolat családjogi hatásai; házastársi és élettársi tartás; rokontartás
Szülői felügyeleti jog szabályozása, gyakorlásának elvei; gyermek elhelyezése harmadik személynél; kapcsolattartás szabályozása
Házassági vagyonjogi rendszer

2015. március 24., Budapesti Ügyvédi Kamara

Részletek és jelentkezés >>

A rendező azért az évek során mást is forgatott: elkészítette például a Mielőtt felkel a Nap, a Mielőtt lemegy a Nap (Before Sunset) és a Mielőtt éjfélt üt az óra-trilógiát, szintén a most Oscar-jelölt Ethan Hawke-kal a főszerepben.

A magyar mozikban 2014 szeptembere óta látható a Sráckor, így már sokan alkothattak véleményt róla, és drukkolhatnak a mű további sikerének az Oscar-gálán.

2014 márciusában került a hazai filmszínházakba A Grand Budapest Hotel című, meglehetősen groteszk alkotás, mely igencsak megosztotta a nézőket. Nem úgy a filmes szakmát, mely egyértelműen kiállt mellette, és már negyvenhárom díjat osztott ki számára (köztük a zsűri nagydíját a Berlinalén). A négyszeres Golden Globe-jelölt Wes Craven-alkotás végül egy aranyszobrot nyert, a legjobb vígjáték lett. Ennél több Oscar-szoborra lehet esélye kilenc(!) jelöléséből (legjobb film, rendezés, eredeti forgatókönyv operatőri munka, vágás, jelmez, díszlet, legjobb smink, filmzene).

Az elképesztő történet a két világháború között játszódik, egy képzeletbeli alpesi fürdőváros elképzelt szállodájában, s egy legendás portás kalandjait meséli el, akinek fiatal társa egy londiner. A harmincas éveket idéző filmben eközben megelevenedik a XX. századi kelet-európai történelme. Wes Anderson szürreális világa a század képzőművészetéből táplálkozik. További érdekesség, hogy a rendező még a legapróbb epizódszerepekre is világsztárokat kért fel. Így Ralph Fiennes főszereplő mellett játszik a filmben többek között F. Murray Abraham, Adrien Brody, Willem Dafoe, Jeff Goldblum, Harvey Keitel, Jude Law, Bill Murray, Edward Norton, Tilda Swinton, Tom Wilkinson és Owen Wilson.

Filmelőzetes:

http://bit.ly/TGBH_trl_16

2015. január végétől vetítik a magyar mozik Bennett Mille ötszörös Oscar-jelölt filmjét, a Foxcatchert. Három Golden Globe-jelöléséből ugyan egy sem vált díjjá, ám Oscar-szoborra még van esélye a legjobb rendezés, férfi főszereplő (Steve Carell), férfi epizodista (Mark Ruffalo), eredeti forgatókönyv és smink kategóriában. Megtörtént eseményeket dolgoz fel a produkció, és erre szokás mondani, hogy a leghihetetlenebb történeteket a valóság írja. Steve Carell a DuPont-vagyon örökösét kelti életre, aki miközben a vegyipari óriásvállalkozás vezetésére készült, rajongott a férfias sportokért, és egy birkózócsapatot is támogatott.

A paranoia és a skizofrénia tünetével küzdő örökös egy olimpiai birkózó testvérpárral (Mark Ruffalo, Channing Tatum) alakított ki különös viszonyt, mely gyilkossággal végződött. Az életrajzi dráma egyik legnagyobb meglepetése Steve Carell, akit eddig inkább csak bugyutának nevezhető vígjátékok főszerepeiben láthattunk – és sajnálhattunk. E sajnálat különösen így utólag, e drámai szerepében válik indokolttá, hisz a néző csak most láthatja, milyen alakításokra is képes ez az 52 éves művész. Carell különben sokáig ügyvédnek készült, olyannyira, hogy el is végezte a jogi egyetemet, szülei kérésének megfelelően. Igaz, egy percig sem dolgozott a jogi pályán, inkább elment színészetet tanulni Chicagóba, ahol színpadi színész lett. Majd csaknem harmincéves korától jöttek a víg filmszerepek a Huncutkától A 40 éves szűzig. A Foxcatcherrel vélhetően új pályára áll karrierje.

Filmelőzetes:
https://www.youtube.com/watch?v=8361stZ8n0w

Az örök fiatal Clint Eastwood a maga 85(!) évével még mindig dolgozik, rendez. A Gran Torino és Az utolsó csavar (Gus) után elkészítette Az Amerikai mesterlövész (American Sniper) című háborús akciófilmjét. A Goldon Globe ítészei ugyan jelölésre sem méltatták művét, ám a Filmakadémia tagjai hat kategóriába is nominálták (legjobb film, férfi főszereplő – Bradley Cooper –, vágás, hangvágás, hangkeverés, adaptált forgatókönyv). Eastwood a XXI. század háborújába helyezi sztoriját, mely megtörtént eseményeken alapul, s az amerikai hadtörténet egyik legeredményesebb katonájának emlékiratai alapján készült.

Bradley Cooper jeleníti meg a borzalom nagymesterét, aki gyermekkorában Texasban vadászott apjával, 2001. szeptembere 11-e után pedig úgy érezte, fegyvertudásával az igazi harcot is fel kell vennie: tengerészgyalogos-kommandós lett, majd Irakban mesterlövésszé vált az első vonalban. A Pentagon dokumentációja szerint másfélszáz ellenséges katonával végzett. Rá is akasztották az Ördög nevet. Ám nagy kérdés, hogy visszatérve a békébe, családjához, gyermekéhez, mihez kezd hírnevével, múltjával – és saját magával.

A megrendítő erejű film 2015. február 19-től a magyar filmszínházakban is látható.

Filmelőzetes:
https://www.youtube.com/watch?v=aabdMOlRezo

Egynél többször Oscar-jelölt filmek 2015-ben, a 2014-es filmtermés alapján
9: Birdman, avagy a mellőzés meglepő ereje [Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)], A Grand Budapest Hotel (The Grand Budapest Hotel)
8: Kódjátszma (The Imitation Game)
6: Amerikai mesterlövész (American Sniper), Sráckor (Boyhood)
5: A mindenség elmélete (The Theory of Everything), Whiplash, Foxcatcher, Csillagok között (Interstellar)
4: Mr. Turner
3: Vadregény (Into the Woods), Rendíthetetlen (Unbroken)
2: Selma, Vadon (Wild), Beépített hiba (Inherent Vice), Ida, A galaxis őrzői (Guardians of the Galaxy)

Írásunk első része a kapcsolódó cikkeknél olvasható.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 30.

Hogyan fogadd jól a visszajelzést – könyvajánló

Világszerte a vállalatok évente 825 millió munkaórát töltenek el a munkavállalók éves értékelések előkészítésével és lebonyolításával. A visszajelzés – a munkahelyi éves értékelésen túl is – elkerülhetetlen része társas életünknek, még akkor is, ha sokszor nem visszajelzésnek hanem megjegyzésnek, jó tanácsnak vagy baráti beszélgetésnek hívjuk.

2024. április 26.

Mi is az a Time Out Market?

Bő tíz évvel az első, lisszaboni gasztro-látványosság megjelenését követően, Budapesten is megnyílik az első, kulináris örömöket kínáló Time Out piactér.