A KATA törvény módosításával kapcsolatosan nyilatkozott a Pénzügymintérium


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Dr. Bánáti János a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke levélben fordult Varga Mihály pénzügyminiszterhez a KATA módosításával kapcsolatban.

1. Nyitómérleg könyvvizsgálói ellenőrzése

A MÜK elnöke a KATA törvény módosításával kapcsolatban kérte, hogy a KATA hatálya alá tartozó közkereseti társaság, betéti társaság, egyéni cég, ügyvédi iroda a társasági adó hatálya alá kerülése során mentesüljön a számviteli előírások szerinti nyitómérleg könyvvizsgálóval történő ellenőrzésének kötelezettsége alól.

A Pénzügyminisztérium válaszában az egyes egyszerűsített közteherviselést lehetővé tévő rendelkezések alkalmazásáról szóló 297/2022. (VIII. 9.) Korm. rendelet 3. §-ára hivatkozással adott válaszában kifejtette, hogy a fenti vállalkozások mentesülnek a nyitómérleg könyvvizsgálói ellenőrzése alól.

2. Az átalányadózás adminisztratív terheinek csökkentése

A MÜK elnöke kezdeményezte a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény által biztosított átalányadózáshoz kapcsolódóan az adminisztrációs terhek csökkentését.

A Pénzügyminisztérium kifejtette, hogy jelenleg is zajlanak a szakmai egyeztetések az átalányadózás egyszerűsítését illetően a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, illetve a Pénzügyminisztérium falai között.

3. Egyéni ügyvédek áttérése átalányadózásra

Dr. Bánáti János kezdeményezte a Pénzügyminisztériumnál azt is, hogy a kisadózó vállalkozók tételes adójáról szóló 15. § (2) bekezdés szerinti átalnyadózásra való áttérés határidejét az egyéni ügyvédek is választhassák.

A Pénzügyminisztérium álláspontja szerint az egyéni ügyvédek nincsenek kizárva ebből a körből, ha 2022. augusztus 31-ig a KATA hatálya alá tartoztak.

(MÜK 31. számú hírlevele)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 24.

Az Európai Tanács a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló új eljárásokról állapodott meg

A Tanács megállapodásra jutott , amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a bankok vagy a befektetési platformok számára Kettős adóztatás Jelenleg […]