E-recept kiadásánál jogszerűen kérnek személyi igazolványt


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A NAIH megállapította, hogy nem következett be jogsérelem  és annak közvetlen veszélye sem állt fenn, a gyógyszertárak gyógyszerek kiadásával összefüggésben felmerülő adatkezelése jogszerű.

A Hatósághoz több olyan beadvány érkezett, amiben különböző gyógyszertárak adatkezelését kifogásolták, miszerint az e-recept rendszer útján, elektronikus vényre felírt gyógyszerek kiadását személyazonosság igazolására alkalmas hatósági igazolvány (személyazonosító igazolvány, útlevél, jogosítvány) – valamint a TAJ kártya, lakcímkártya – bemutatásához kötik.

A NAIH megállapította, hogy nem következett be jogsérelem  és annak közvetlen veszélye sem állt fenn, a gyógyszertárak gyógyszerek kiadásával összefüggésben felmerülő adatkezelése jogszerű. A Hatóság álláspontja szerint a gyógyszer kiadója, a hatályos jogszabályok értelmében csak a betegek személyes azonosítását követően, – vagy a betegek által meghatalmazott személy(ek) azonosítását követően – járhat el, azaz adhat ki gyógyszert.

A NAIH állásfoglalása itt olvasható.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.