Magyarországon a leggyengébb a demokrácia az uniós tagállamok közül, egy új jelentés szerint


A demokrácia az egész világon hanyatlóban van. Ez a Demokrácia és Választási Segítségnyújtás Nemzetközi Intézete, más néven IDEA értékelése, amely a tekintélyelvű tendenciák globális felfutását mutatja.

„A 2023-as demokrácia globális állapota” elnevezésű, csütörtökön közzétett jelentés szerint a világ minden régiójában demokratikus hanyatlás tapasztalható.

„Ez a hatodik egymást követő év, amikor adathalmazunk eredménye csökken, ez a leghosszabb ilyen időszak, amióta elkezdtük az adatgyűjtést” – mondta Seema Shah, az IDEA demokráciaértékelési részlegének vezetője.

A 173 országon adatain alapuló tanulmány 17 különböző mérőszámot használ a rangsorok meghatározásához, beleértve a polgári szabadságjogokat, a bírói függetlenséget és a jogállamiságot.

Európa a világ legjobban teljesítő régiójaként áll az élen, de a helyzet a kontinensen eltérő.

„Fontos emlékezni arra, hogy Európa továbbra is a legjobban teljesítő régió a világon. Továbbra is vezet. Uralja az idén kiadott rangsor elejét is. Természetesen bizonyos országokban, köztük a jól teljesítő országokban is vannak valóban jelentős visszaesések. Ezek az országok továbbra is jól teljesítenek, de fontos, hogy megállítsuk ezeknek a hanyatlását, mielőtt még komolyabbá válnának. Láttunk tehát olyan dolgokat, mint a szólásszabadság, a sajtószabadság és a jogállamiság korlátozása Európa-szerte, és kifejezetten egyes országokban” – tette hozzá Seema Shah.

A szokásos országok, Magyarország és Lengyelország az Európai Unió legalacsonyabb értékekkel rendelkező tagállamai, de Románia is a harmadik legrosszabbként szerepel.

Nem meglepő módon a skandináv országok a legjobb demokratikus teljesítményt nyújtó országok az uniós blokkban. Dánia áll az élen mind Európában, mind világszerte, Finnország és Svédország a harmadik és negyedik helyen áll, miközben Németország a második helyre jött fel.

Ausztria és Portugália azon országok közül kettő, amelyeket a jogállamiság terén tapasztalt meredek hanyatlásuk miatt külön említenek. De ez nem csak rossz hírek vannak Európa számára.

„Közép-Európát és néhány közép-európai országot a régió demokratikus növekedésének egyfajta új epicentrumaként azonosítottuk. Valóban jelentős növekedést tapasztaltunk olyan országokban, mint Moldova, Örményország, Szlovénia. És a fejlődés bizonyos esetekben meglehetősen drámai volt” – magyarázta Seema Shah.

A jelentés rámutat például a közelmúltban lezajlott lengyelországi választásokra is, amelyek során az esetleges új kormány visszavonhat különböző intézkedéseket, amelyek hozzájárultak az ország demokratikus hanyatlásához.

Ahogy említettük: Magyarország rendkívül rosszul teljesített az összevetésben, az uniós tagállamok közül messze a leggyengébb eredményt elérve. A 17 mérőszámot négy szempont alapján csoportosították. Ezek közül háromban is – jogállamiság, képviselet és részvétel – az utolsó helyet foglalja el az EU-ban Magyarország, egyedül a jogok garantálása tekintetében sikerült megelőzni Romániát és Lengyelországot. A magyar eredmény általában egy szinten volt az örmény, vagy a georgiai értékekkel. A legsúlyosabb a helyzet a „részvétel” térén, ahol az részben vagy egészen Európa területén fekvő országok közül csak Törökországot, Oroszországot, Fehéroroszországot és Azerbajdzsánt sikerült felülmúlni.

A további szempontokról a TELJES cikkben IDE KATTINTVA olvashatnak.

Forrás: euronews.com


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

NMHH: továbbra is az InfoRádió szólhat a Budapest 88,1 MHz-es frekvencián

Egyedüli pályázóként az InfoRádió Kft. nyerte meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa (NMHH) által a Budapest 88,1 MHz-es frekvencia használatára kiírt rádiós pályázatot, így a médiaszolgáltató szeptember 1-je után is folytathatja működését – közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága.

2024. május 2.

Az EJEB megerősítette Olaszország jogát az amerikai Getty Múzeumban tárolt szoborra

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) csütörtöki ítélete megerősítette Olaszország jogát arra, hogy visszaszerezze az amerikai Getty Múzeumban tárolt, i.e. 4. századból származó görög bronzszobrot, amelyet az olasz hatóságok szerint illegálisan vittek ki az országból – közölte a strasbourgi székhelyű szervezet.

2024. május 2.

Több évre visszamenőleg fizet jogdíjakat az előadóknak az EJI

A most lezárt jogosultkutatás során az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) csaknem 210 millió forint, 2016 és 2022 között beszedett jogdíj jogosultját azonosította be és fizette ki pótlólag. Az EJI folytatja a tavaly beszedett jogdíjak felosztását is.