Jogegységi panasz a felülvizsgálatot megtagadó végzés ellen


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény (a továbbiakban: Bszi.) egyértelművé teszi, hogy jogegységi panasz a felülvizsgálatot megtagadó végzés ellen is benyújtható. Azonban a Bszi. a 41/D. § (2) bekezdésben szereplő jogkövetkezményen kívül semmilyen különös rendelkezést sem tartalmaz az ilyen végzés elleni jogegységi panasz feltételeire. A jogegységi panasz eljárás szabályai az érdemi határozat ellen benyújtott jogegységi panaszra és annak elbírálására vannak modellezve, nem egyértelmű, hogy ezek a szabályok a felülvizsgálatot megtagadó végzés elleni panasz eljárásban milyen módon alkalmazhatók. Az alábbiakban bemutatjuk a szabályozás ellentmondásosságát és kísérletet teszünk arra, hogy megfejtsük, a jogegységi panaszra vonatkozó rendelkezések milyen módon alkalmazandók a felülvizsgálatot megtagadó végzés elleni panasz esetében.

Polgári Jog 2022/7-8. – Fórum

Alkalmazott jogszabályhelyek: Bszi. 41/B. §, 41/D. §, Pp. 411. §

Címkék: jogegységi panasz, felülvizsgálatot megtagadó végzés, Kúria, precedens-erő, felülvizsgálat engedélyezése

1. A jogegységi panasz előterjesztésének feltételei

[1] A bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény (a továbbiakban: Bszi.) 41/B. § (1) bekezdése alapján jogegységi panasz két konjunktív feltétel teljesülése esetén terjeszthető elő: ha (i) a felülvizsgálati kérelemben a Kúria 2012. január 1. után hozott és a Bírósági Határozatok Gyűjteményében közzétett határozatától (a továbbiakban: a Kúria közzétett határozata) jogkérdésben való eltérésre már hivatkoztak, és (ii) a Kúria az eltéréssel okozott jogsértést határozatában nem orvosolta. [2] A rendelkezés nyelvtani értelmezése alapján a felülvizsgálatot megtagadó végzés ellen jogegységi panasz nem lenne előterjeszthető, mivel a második feltétel ilyen végzés esetében nem tud teljesülni. A polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény (a továbbiakban: Pp.) 411. § (1) bekezdése szerint a Kúria a felülvizsgálati kérelem befogadásáról döntő végzésében kizárólag arról határoz, hogy engedélyezi vagy megtagadja a felülvizsgálatot. Ez a végzés alkalmatlan arra, hogy a Kúria közzétett határozatától való azt az eltérést, amire a felülvizsgálati kérelemben hivatkozás történt orvosolja, hiszen a Kúria ebben a végzésben a felülvizsgálati kérelmet nem bírálja el. Tehát a végzés a Kúria közzétett határozatától való eltérést sem abban az esetben nem képes orvosolni, ha azzal a Kúria a felülvizsgálatot engedélyezi, sem abban az esetben, ha a felülvizsgálatot megtagadja. [3] A Bszi. 41/B. § (1) bekezdése alapján jogegységi panasz szintén kettő konjunktív feltétel teljesülése esetén terjeszthető elő: ha (i) a Kúria eltér közzétett határozatától és (ii) az adott eltérésre az alsóbb fokú bíróságok határozatában nem került sor. Azt, hogy a feltételek konjunktívak, a rendelkezés szövege egyértelművé teszi, mivel a két feltétel közül a második önállóan semmiképpen sem értelmezhető jogegységi panasz előterjesztése indokaként. [4] A rendelkezés nyelvtani értelmezése alapján a felülvizsgálatot megtagadó végzés ellen jogegységi panasz nem lenne előterjeszthető, mivel a második feltétel ilyen végzés eset…

Tisztelt Látogatónk! Ez a tartalom csak regisztrált felhasználóink számára érhető el, a regisztráció INGYENES!

Ha már rendelkezik felhasználónévvel kérjük, jelentkezzen be felhasználói nevével és jelszavával. A tartalom azonnali eléréséhez kérjük, regisztráljon. A regisztráció ingyenes.


Kapcsolódó cikkek

2024. november 11.

Jogszabályfigyelő 2024 – 45. hét

Polgári Jog 2022/7-8. – Fórum

Alkalmazott jogszabályhelyek: Bszi. 41/B. §, 41/D. §, Pp. 411. §

Címkék: jogegységi panasz, felülvizsgálatot megtagadó végzés, Kúria, precedens-erő, felülvizsgálat engedélyezése

1. A jogegysé