Szakma

2016. június 20.

A gyermeki jogok kialakulása és fejlődése a nemzetközi jogban

A mai európai társadalmakban élő átlagemberek számára felfoghatatlan, hogy létezett olyan kor, amikor a gyermek azután, hogy megtanult járni, és önállóan tudott létezni, „munkába állt”. Azonban a gyermekek kizsákmányolásának csak a társadalmi elfogadottsága szűnt meg, de a jelenség még ma is él. Vannak olyan elmaradott országok, ahol a gyermek – a születések nagy számára tekintettel – nem érték, hanem teher. Naponta gyermekeket adnak el szexuális munkára, vagy dolgoztatnak az olcsó termékek előállítása érdekében, hiszen a fogyasztói társadalom igényli a megvásárolható termékek sokaságát.

2016. június 20.

A végrehajtó is kétszer csenget, avagy a végrehajtói kézbesítés mint alternatíva

Az Ügyvédvilág legutóbbi számában dr. Dénesné dr. Orcsik Judit a hivatalos iratok kézbesítésének gyakorlati tapasztalatairól és problémáiról írt. A szerző által feszegetett gondok nemcsak a feleknek és képviselőiknek, hanem az igazságszolgáltatás oldalán is sok fejfájást okoznak. Éppen emiatt érdemes jobban megismerkedni a végrehajtói kézbesítés intézményével, melynek lehetővé tételét pedig fontolóra vehetné a jogalkotó a polgári peres és nemperes eljárásokban, minél szélesebb körben.

2016. június 16.

A közbeszerzések ellenőrzési rendszere – I. rész

Magyarországon évente nagyságrendileg 12 ezer közbeszerzési eljárás eredményeként összesen 2400 milliárd forintot használnak fel a közbeszerzések rendszerében. Eme beszerzések 51 százaléka európai uniós forrásból, míg 49 százaléka hazai forrásból valósult meg 2015-ben. Látható, hogy a közbeszerzések során Magyarország teljes éves költségvetésének nagyságrendileg 15 százalékát költik el, így kiemelt nemzetgazdasági érdek kapcsolódik ahhoz, hogy a közbeszerzési eljárásokat szabályosan és hatékonyan folytassák le. Eme cél elérése érdekében a kormány összetett közbeszerzési ellenőrzési rendszert épített ki. Összefoglalónkban bemutatjuk az uniós, valamint a hazai forrásból megvalósuló közbeszerzések ellenőrzési rendszerének sajátosságait. Írásunk első részében az EU-s alapokból megvalósuló beszerzésekre vonatkozó ellenőrzési szabályokat részletezzük.

2016. június 16.

A büntető és a szerzői jog – 1.rész

Az alkotás és annak „eredményei” már az őskortól kezdve végig kísérte az emberiség történetét. A művek mellett lassan, de megjelent a jogi védelem is. Idővel a szerzői jogi védelem mellett létrejött a büntető jogi is. Cikkünkben a vizsgált terület érdekességét és nehézségét – ahogy ez a későbbiekben bemutatásra kerül – éppen ez, a két jogterület találkozása, adja. 

2016. június 13.

Látogatás a „börtönvárosban, avagy mindenki „Erzsi nénije”, aki a fél világot „örökbe fogadja”

Lados Józsefné, született Szécsényi Erzsébet alezredes, mindenki „Erzsi nénije”, nyugállományú büntetés-végrehajtási nevelőtiszt, történelem-pedagógia szakos tanár, Magyarországon az első női nevelőtiszt férfikörleten, harminc évet töltött a büntetés-végrehajtásban – ebből tizenöt évet fiatalkorú előzetes letartóztatottak körletén. A Kőbánya Közbiztonságáért Közalapítvány kuratóriumának tagjaként – többek között – börtönlátogatásokat szervez általános és középiskolás gyerekeknek. Erzsi nénivel beszélgetek a büntetés-végrehajtás „arcairól”, a börtönsorsokról, az ifjúságvédelem és a prevenció fontosságáról Kőbányán, a „börtönvárosban”.