A mesterséges intelligencia szabályozás hatása a jogi szektorban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A jogi szektorban chatrobotoknál, illetve a bírósági döntéseknél, valamint a nyomtatványok kitöltésénél is egyre jobban terjed az MI használata.

Az Európai Bizottság nem rég ismertette a mesterséges intelligenciára vonatkozó új szabályozás tervezetét. Ez az első ilyen kísérlet egy olyan technológia szabályozására, amely jelentős tudományos áttöréseket hozhat, de időnként aggályok. A tervezet célja, hogy átláthatóbbá tegye a mesterséges intelligencia használatát, és tiltsa „az emberek biztonságára, megélhetésére és jogaira egyértelmű fenyegetést jelentő rendszereket”, így az EU számtalan területen korlátozná az MI-k használatát, ideértve a kölcsönkérelmek elbírálását, az önvezető autókat, a bérleti szerződésekkel kapcsolatos döntéseket és az infrastruktúrát.

A Bizottság szigorúbb szabályokat javasol a biometrikus adatokra – például a bűnüldöző szervek által használt arcfelismerő rendszerekre, amelyeket korlátoznának. ”

Margrethe Vestager, az Európai Bizottság versenyjogi biztosa, kijelentette, hogy „ezekkel a mérföldkőnek számító szabályokkal az EU új globális normák kidolgozásának kezdeményezőjévé válik annak érdekében, hogy a mesterséges intelligenciát megbízhatóan lehessen használni.” A tervezet megfelelő ellenőrzési és végrehajtási rendszert vezetne be, amely alapján az MI-t üzemeltető társaság globális éves forgalmának akár 6% -áig terjedő bírságot is ki lehetne szabni.

„Úgy tűnik, hogy az EU ezen a gyorsan fejlődő területen még a korai fázisban bevezeti a szigorú szabályozási keretet, amely a techóriások fejlesztéseit szabályozza és a világon elsőként, új, világszintű normákat vezet be az emberbarát mesterséges intelligencia elérése érdekében” – nyilatkozta Kristof De Vulder, a belga DLA Piper vezető partnere a Law.com-nak. A javaslatot „egyedülállónak és úttörőnek” minősítette. Ha a tervezetet a jelenlegi szövegezéssel fogadják el, az jelentős új kötelezettségeket fog róni a mesterséges intelligencia-rendszerek szolgáltatóira, importőreire, forgalmazóira és felhasználóira is, amelyeket nem lesz könnyű betartani.

Fogyasztóvédelmi Jog Online

Kristof De Vulder szerint a technológiai jogban és az uniós szabályozási folyamatok irányításában jártas ügyvédi irodák előnybe kerülnek és képesek lesznek hasznosítani a szakértelmüket a mesterséges intelligenciával kapcsolatos tanácsadásokon, amint a szabályozás bevezetésre kerül.

Jörg Heirman, az Ashurst nemzetközi ügyvédi iroda brüsszeli irodájának partner ügyvédje szerint az új szabályoknak a jogi szolgáltatásokra is nagy hatása lesz, mert folyamatosan növekszik az MI-alapú jogi szolgáltatások bevezetése. „Ez egy olyan terület, amelyet az ügyvédi irodáknak továbbra is szorosan figyelemmel kell kísérniük” – tette hozzá.

A rendelet átláthatósági követelményt vezetne be az olyan szervezeteknél, amelyek mesterséges intelligencia-rendszereket használnak az emberekkel való kapcsolattartásra. Ez azt jelenti, hogy minden ügyvédi irodának, aki a weblapján MI-alapú chatrobotokat használ az ügyfeleivel való kommunikáció során, valószínűleg értesítenie kell majd ügyfeleit arról, hogy egy MI chatrobottal beszélgetnek, és nem egy ügyvéddel – tette hozzá Heirman.

A tervezet a tágabb értelemben vett jogi szektorban is változtatásokat hoz majd. A javasolt új szabályok a bírák döntéseinek meghozatalát támogató mesterséges intelligencia-rendszereket nagy kockázatúnak tekintik, ezért Heirman szerint ezekre a rendszerekre a jövőben vélhetőleg további szabályozást vezetnek majd be.

A mesterséges intelligencia az EU-n kívül is egyre nagyobb figyelem kap. Az Egyesült Államokban például a mesterséges intelligencia alkalmazásának kockázatát vizsgálja számos szövetségi állam és város, valamint a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság is. Az EU új szabályozásának hatályba lépése előtt még végig kell mennie az EU jogalkotási folyamatán, amely több évig is eltarthat.

(law.com)




Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Jogi mérföldkő a klímavédelemben

Történelmi jelentőségű döntésével a strasbourgi bíróság kimondta, a magán- és családi élet tiszteletben tartásához való alapjog által nyújtott állami védelmi kötelezettség kiterjed az éghajlatváltozás okozta, az életet, egészséget, közérzetet és életminőséget érintő negatív hatások elhárítására.