Egyházi visszaélések: szigorítások a kánonjogban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Módosítja a kánonjogot a Vatikán az egyházon belüli szexuális visszaélések visszaszorítása érdekében.

Az új büntetőjogi rendelkezések elítélik a papok, más egyházi személyek és laikusok által elkövetett szexuális visszaéléseket nem csak a gyerekek, hanem a felnőttek sérelmére is. Másrészt kötelezővé teszik a főpapok számára az ilyen ügyek kivizsgálását.

– A gyermekek szexuális kihasználását mostantól az emberi méltóság elleni cselekménynek tekinti a kánonjog – magyarázta a főpapi kodifikációs tanács titkárságának vezetője, Juan Ignacio Arrieta. – Az új rendelkezés nem csak a Hittani Kongregációhoz tartozó papokra, hanem más egyházi személyekre és laikusokra is vonatkozik.

Korlátozott precedensjog

A módosításban komoly szerepet játszott a volt washingtoni érsek, Theodore McCarrick botránya, aki rendszeresen követett el szexuális visszaéléseket a szeminaristák sérelmére. Az új szabályok alapján a felnőttek közötti nemi kapcsolat is bűnösnek tekinthető, ha egyházi tekintéllyel való visszaéléssel jön létre

A perui Luis Figari katolikus mozgalma körében elkövetett szexuális visszaéléseit az egyház sokáig azért nem derítette fel, mert nem volt pap – most ezt a kiskaput is bezárták. Számos eljárási akadálya is volt a hatékony számonkérésnek, ezek egy részét is megszüntették.

Bár a püspökök a tudomásukra jutott nemi bűncselekményeket most már kötelesek jelenteni az egyházi hatóságoknak, de a világiaknak nem. A változásokat 14 éve készíti elő a Vatikán, és december 8-án lépnek életbe.

(hu.euronews.com)




Kapcsolódó cikkek

2024. július 9.

Olaszországban jogvita lett a strandolásból

Az olasz tengerpart elképzelhetetlenek strandfürdők nélkül. Az önkormányzatok évtizedekig átláthatatlanul adták ki az üzemeltetési jogokat, megsértve az uniós versenyjogot. A következőkben a szerző egy bizarr jogi és politikai vitát tár a Jogászvilág olvasói elé.

2024. június 24.

Mi köze a kékúszójú tonhalaknak a keresetek befogadhatóságához?

Cikkünkben az Európai Unió Működéséről Szóló Szerződés („EUMSz”) 263. cikkének (4) bekezdése alapján benyújtott közvetlen keresetek (megsemmisítési keresetek) egyes befogadhatósági feltételeit vizsgáljuk, elsődlegesen az Európai Unió Bírósága által kialakított esetjog alapján.