Lehet-e a munkavállaló cégjegyzésre, képviseletre jogosult?


A vezető tisztségviselők mellett a munkavállalók közül a cégvezetők is kaphatnak képviseleti jogot.

A vállalkozások képviseletére a köztudatban az ügyvezetők vagy az igazgatósági tagok jogosultak, de a ténylegesen ez a kör a munkavállalókkal jóval tágabb lehet. Ám a vezető tisztségviselők képviseleti joga mellett lehetséges a munkavállalók közül a cégvezetőknek is képviseleti, cégjegyzési jogot adni.

A szervezeti képviselet arról szól, hogy a cégek létesítő okirata vagy szervezetére és működésére vonatkozó belső szabályzata a jogi személy szervezetén belül képviseleti joggal járó tisztséget, munkakört határozhat meg, amely pozíció betöltője szintén önálló képviselőnek minősül. Ilyen lehet a vállalkozás különálló, telephelyen működtetett szervezeti egységének vezetője, aki az egység rendeltetésszerű működéséhez szükséges körben a cég önálló képviselőjévé válhat.

Arra is van mód, hogy az ügyek meghatározott csoportjára nézve a munkavállalót írásbeli nyilatkozattal a jogi személy képviseletének jogával ruházzák fel. Ilyenkor ezt a képviseleti jogot a munkavállaló az ügyvezetés írásbeli nyilatkozatában meghatározott, képviseleti joggal rendelkező más személlyel együttesen gyakorolhatja.

Fontos tudni, hogy a cégnyilvántartásba bejegyzett képviselő képviseleti jogának korlátozása és nyilatkozatának feltételhez vagy jóváhagyáshoz kötése harmadik személyekkel szemben nem hatályos. Ez alól az az eset minősül kivételnek, ha a harmadik személy a korlátozásról vagy a feltétel bekövetkeztének vagy a jóváhagyásnak a szükségességéről és annak hiányáról tudott vagy tudnia kellett volna.

A munkavállaló címpéldánya, aláírásmintája a cégbíróságra is benyújtható, így ez mindenki számára megismerhetővé válik. Ezeken az okiratokon – a létesítő okiratában foglaltakkal egyezően – fel kell tüntetni a cég nevét, a cégjegyzésre jogosult nevét, lakóhelyét, a képviselet jogcímét (pl. vezető tisztségviselő, munkavállaló), a cégjegyzés módját, valamint a cégjegyzésre jogosult aláírási mintáját. A cégjegyzésre jogosult munkavállaló kérésére az aláírási címpéldányon a cégnél ellátott feladatköre, beosztása is szerepeltethető.

Érdekes még a vélelmezett és látszaton alapuló képviselet esete is. Ez azt jelenti, hogy ha egy cég üzlethelyiségben vagy az ügyfélforgalom számára nyitva álló egyéb helyiségben a vállalkozás munkatársáról okkal feltételezhető, hogy az ott szokásos jognyilatkozatok megtételére jogosult, akkor őt is képviselőnek kell tekinteni.

Szintén a cég képviselőjének kell tekinteni azt a személyt, akiről eljárása és a képviselt személy magatartása alapján okkal feltételezhető, hogy jogosultsággal rendelkezik a képviselt személy nevében jognyilatkozatot tenni.

Természetesen mindenki számára az a biztonságos, ha a cégnyilvántartásban ellenőrzi, hogy valójában ki a bejegyzett képviselő, és adott esetben akár a képviselőként eljáró személyt ezen joga, személye igazolására is felhívja egy komolyabb ügylet kapcsán.

A cikk szerzője dr. Zalavári György partner ügyvéd. Az Ecovis Hungary Legal a Jogászvilág.hu szakmai partnere.

ECOVIS 202107




Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Ezentúl minimum két év jótállást kell vállalni a tartós fogyasztási cikkekre

Tíz fogyasztóvédelmi tárgyú kormányrendelet módosítását tartalmazza a fogyasztóvédelemmel összefüggő kormányrendeletek módosításáról szóló jogszabálycsomag, amely érinti egyebek mellett a légi személyszállítás, a tartós fogyasztási cikkek kötelező jótállásának a szabályait, a kereskedelmi tevékenységek végzésének a feltételeit, a fogyasztó és a vállalkozás közötti szerződéseket, illetve az adatok végleges hozzáférhetetlenné tételét lehetővé tevő alkalmazás biztosításával kapcsolatos eljárási szabályokat is. A változások egy részét 2024. május 8-tól kezdődően alkalmazni kell.

2024. május 7.

NIS2: ki legyen az információs rendszerek biztonságáért felelős személy?

A kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan-törvény” hatálybalépésével kezdetét vette Magyarországon is az EU új NIS2 (Network Information System v2) irányelvének átültetése a hazai jogrendbe. Ezek az információvédelmi követelmények minden eddiginél szélesebb kört érintenek, az előzetes becslések alapján közvetlenül 2500-3000 társaság került a hatálya alá. Az érintett cégeknek  2024. június 30-ig már csak alig két hónap áll rendelkezésükre, hogy bejelentkezzenek a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságához (SZFTH).  A regisztráció során adminisztratív és technikai jellegű cégadatok megadása mellett az információs rendszerek biztonságáért felelős személy (IBF) adatait és elérhetőségét is fel kell tüntetni. Kóczé Péter a Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég digitális üzletágának vezetője segít átgondolni, hogy mi alapján válasszuk ki a cég számára optimális megoldást.