Cégvilág

2015. október 21.

A munkáltató minden lépésünket figyelheti?

A mai világban elterjedt informatikai háttérrel nincs nehéz dolga azon munkáltatóknak, akik figyelemmel szeretnék kísérni dolgozóik minden pillanatát. A felgyorsult világ sok esetben meg is követeli a legmodernebb elektronikai eszközök használatát, és a munkáltató alapvető érdeke is az, hogy tudja, a dolgozó valóban munkával végzi- e a munkaidejét. Azonban ezekben az esetekben adatvédelmi szempontból az ellenőrzés számos kérdést vethet fel a magánélet tiszteletben tartásának és a személyiségi jogok védelme terén.

2015. október 21.

Az ösztöndíjas foglalkoztatás szabályai

Az ösztöndíjas foglalkoztatással a jogalkotó a felsőoktatásból kikerülő fiatalok munkavállalását kívánja elősegíteni, oly módon, hogy munkavégzésük során a szakmai készségek megszerzését is biztosítja.A munkáltató számára is előnyös lehet az ösztöndíjas foglalkoztatás, hiszen az a megfelelő képzettségű szakembereinek forrása lehet.

2015. október 20.

Ügyvezetők jogviszonya és feladatai

Az ügyvezetőkről szóló cikksorozatunk első részében az általános előírásokat ismertetjük, kiemelve a Ptk. eltérést engedő szabályozását és annak feltételeit. Elsősorban a gazdasági társaságokkal foglalkozunk, de a Ptk. általános rendelkezései minden jogi személynél alkalmazandók. Rávilágítunk arra, hogy az ügyvezető feladatait nem lehet konkretizálni, mert a tevékenységét a gazdasági környezet, a különböző jogszabályok, a taggyűlés határozatai és a társasági szerződés (alapító okirat) határozzák meg.

2015. október 19.

Sérelemdíj: joggyakorlat nincs, alapvetések vannak

Létszám-csökkentésnél a korábbi renitensek elbocsátása jogszerű; önmagában a munkaviszony jogellenes megszüntetése a személyiségi jogok megsértésére alapozott sérelemdíj igényét nem alapozza meg – derül ki a Kúria joggyakorlat-elemző csoportja dolgozatát ismertető sorozatunk utolsó részéből.

2015. október 19.

Eljöhet-e a szakszervezeti reneszánsz?

„Hogyan tovább szakszervezet?” címmel tartottak kerekasztal beszélgetést múlt héten Visegrádon a XII. Magyar Munkajogi Konferencián, ahol a munkavállalói érdekvédelem hazai és európai kilátásait taglalták a meghívott vendégek. A hozzászólók egyetértettek abban, hogy az európai szakszervezeti mozgalmak válságban vannak és arra is vállalkoztak, hogy felvázolják, milyen megoldásokkal újulhatnának meg ezek a munkavállalói szervezetek.

2015. október 17.

Munkaügyi bírság: döntött a Kúria

A munkavédelmi bírság mértékének meghatározásakor a szorzószámokat valamennyi veszélyeztetett munkavállaló figyelembevételével kell alkalmazni, függetlenül attól, hogy valamennyi, a mérték szempontjából értékelt szabálytalanság minden érintett munkavállaló esetében megállapításra került-e – hívja fel a figyelmet ítéletével a Kúria.

2015. október 16.

Indul a kiválasztás a hivatásos sofőri képzésre

Elindult pénteken a kiválasztás a kormány által támogatott hivatásos gépjárművezetői képzésre, amelyre eddig már több mint 23 ezren jelentkeztek – mondta Pákozdi Szabolcs, a programot meghirdető Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit Kft. (OFA) ügyvezető igazgatója pénteken.

2015. október 15.

A fegyveres szerv állománya tagjának kinevezéstől eltérő szolgálatteljesítése

A hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvény lehetőséget ad a szabad mozgás és a tartózkodási hely szabad megválasztása alkotmányos joga korlátozására, az állomány tagjának a tartózkodási helyéről való berendelésére, és rendvédelmi érdekből lehetővé teszi, hogy az állomány tagja a rendvédelmi szerven kívül történő teljesítésére is sor kerüljön.

2015. október 14.

Ellenőrizhető a dolgozó nethasználata

Cikksorozatunk előző heti írásában a dolgozók kamerával történő megfigyeléséről volt szó; most az internet-, e-mail- és telefonhasználat ellenőrzési jogát tárjuk fel.

2015. október 12.

Tartanak a csoportos létszámleépítéstől

A végkielégítés kifizetésének megtagadását lehetővé tevő passzusról még nincs kialakult bírói gyakorlat; a munkáltatók kerülik a csoportos létszámleépítést; a munkáltatói jogutódlásnál a Legfelsőbb Bíróság korábbi, kiterjesztő jogértelmezési gyakorlata az irányadó. Folytatjuk a a Kúria joggyakorlat-elemző csoportja érdekfeszítő dolgozatának ismertetését.