Cégvilág

2015. május 28.

A Facebookon keresnek munkát a diákok

A nyári szünidő kezdetével diákok tízezrei özönlenek a munkaerőpiacra. Munkavállalásukat nem csupán rengeteg diákmunka-lehetőség segíti, de sok gyakornoki program is rendelkezésre áll. Bármelyik lehetőséget válasszák is, foglalkoztató és diák egyaránt jól jár.  A motivációkról, munkakedvről és szempontokról a Mind-Diák Szövetkezet több mint 8 ezer tanulót kérdezett meg.

2015. május 27.

(Ügyvéd)Marketing trendek 2015-ben

Minden évben több tucat listát olvashatunk, mely az adott iparágon belüli trendekkel, előrejelzésekkel foglalkozik. Nem kivétel ez alól a marketing és a pr sem. Lássuk, mik az általunk legfontosabbak ítélt trendek és mi alkalmazható ezek közül az ügyvédekre Magyarországon.

2015. május 27.

Jogeset: a hanyag HÉV-vezető

Az alperes alkalmazásában álló HÉV járművezető több alkalommal is hanyagul végezte munkáját ezért munkaviszonyát rendkívüli felmondással megszüntették. A Kúria jogesete.

2015. május 26.

Az igazságtétel szépsége a bírák kárpótlása

Várhatóan márciusban dönt a Kúria szakkollégiuma azokról az esetleges jogegységi ajánlásokról, melyeket a régi és az új Munka Törvénykönyve alapján hozott ítéletek összevetése alapján tett meg a legfőbb bírói fórum joggyakorlat-elemző munkacsoportja. Ennek egyik aktuális érdekessége, hogy a testület nem akart „felülről” vezérelt állásfoglalást tenni az elektronikus kézbesítéssel kapcsolatban. Egyre több per indul ugyanis amiatt, hogy a munkáltatók e-mailben értesítik dolgozójukat a felmondásról. Kérdésként merülhet fel: mi módon közölhető jogszerűen a felmondás elektronikus dokumentum útján – fogalmazza meg a munkacsoport álláspontját az Ügyvédvilágnak adott interjújában Sipőczné Tánczos Rita, a Kúria bírája, aki hivatalból volt tagja a grémiumnak. Utóbbi „arra a következtetésre jutott, hogy ebben a kérdésben érdemes megvárni a most formálódó alsóbb bírósági gyakorlatot (…), az első- és a másodfokú munkaügyi perek kimenetelét (…) Nem lenne szerencsés, ha már az elején mi szabnánk irányt ebben a kérdésben

2015. május 22.

Kúria: hátrányos csoport tagja is leépíthető

Alaptalan a roma származású munkavállaló  közvetett hátrányos megkülönböztetésre történő hivatkozása azon az alapon, hogy a létszámcsökkentés miatti felmondás folytán a származására tekintettel a munkaerőpiacon való elhelyezkedése nehezebb mint másoknak. A Kúria döntése.

2015. május 19.

A bagatell igények kiszűrése

A Ptk. új szemléletmódja alapján a jogsértés bekövetkeztének megítélésekor objektív szempontként a jogellenes, személyiségi jogot sértő magatartást kell megvizsgálni, nehézséget jelenthet viszont megtalálni a jogsértő magatartás mércéjét, hiszen az szubjektív.

2015. május 17.

Ügyvezetői álképviselet egyszemélyes kft.-nél

Az egyszemélyes kft. és az ügyvezető közeli hozzátartozója között létrejött adásvételi szerződés jóváhagyása az egyszemélyi tag döntési jogkörébe tartozik. Hozzájárulása nélkül az ügyvezető eljárása álképviseletnek minősül, ennél fogva eljárása a képviseltre – az egyszemélyes kft.-re – nem vált ki joghatást.

2015. május 15.

Többes jogviszony a közalkalmazottaknál

Bár a”főállás”, „mellékállás” fogalmakat a munkajog nem ismeri, annak – elvben – nincs akadálya, hogy a munkavállalók, közalkalmazottak egymással párhuzamosan több, munkaviszony jellegű jogviszonyt is fenntartsanak – általában egzisztenciális okokból. A „további jogviszony” kifejezést mindig az adott jogviszony szempontjából használjuk, így például két párhuzamos közalkalmazotti jogviszony esetén a másik mindig továbbinak fog minősülni. Azaz: mindkét jogviszonyban külön kell vizsgálni, hogy ahhoz viszonyítva a másik fenntartása lehetséges-e. Végső esetben előfordulhat, hogy a közalkalmazottnak választania kell a kettő közül.

2015. május 15.

Jogeset: a kirúgott masszőr

A munkáltató azonnali hatállyal felmondott a felperes, mivel a borravaló mértéke alapján minősítette betegeit.

2015. május 14.

Ki gépen száll fölébe

A budapesti metrókat is ellepték a magáncélra használatos drónok hirdetései. A már néhány tízezer forinttól kapható szerkezetek számos területen segíthetik az ember életét – de akár halált is okozhatnak. Az eredetileg katonai célokra kifejlesztett pilóta nélküli légi járművek egyre terjedő hobbihasználata világszerte szabályozás után kiált.