Óriásbüntetést kapott egy vezető amerikai bank


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ügyfeleinek megkárosítása miatt 3,7 milliárd dollár (mintegy 14 500 milliárd forint) büntetést és kártérítést kell fizetnie az Amerikai Egyesült Államok egyik legnagyobb kereskedelmi bankjának, a Wells Fargónak.

A pénzintézet megállapodás keretében egyezett bele abba, hogy elfogadja a Pénzügyi Fogyasztóvédelmi Iroda (Consumer Financial Protection Bureau) döntését, és visszafizet 2 milliárd dollárt az ügyfeleknek, valamint 1,7 milliárd dollár bírságot is megfizet.

A hatóság megállapítása szerint a pénzintézet az autó- és jelzáloghiteleket törvénytelen díjakkal, jutalékokkal és kamatokkal terhelte meg, amivel mintegy 16 millió ügyfelet károsított meg. A visszaélés több esetben autók jogszerűtlen visszavételére is kiterjedt.

A Wells Fargo történetében ez a legnagyobb büntetés, de nem az első eset, amikor a fogyasztóvédelmi törvény megsértése miatt meggyűlt a baja a pénzügyi felügyeleti szervekkel. 2018-ban 1 milliárd dollár büntetést kellett fizetnie, amiért több millió ügyfélszámlát nyitott törvénytelenül annak érdekében, hogy teljesíteni tudja az elvárt üzleti célt.

A bank elnök-vezérigazgatója, Charles Scharf a peren kívüli megegyezésről azt mondta, azért fogadták el a 3,7 milliárd dollár kifizetését, hogy ezzel is jelezzék, szeretnék maguk mögött hagyni, ami történt, és törekszenek működési gyakorlatuk átalakítására.

Az 1852-ben alapított San Franciscó-i székhelyű pénzintézet az Egyesült Államok negyedik legnagyobb bankja.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Ezentúl minimum két év jótállást kell vállalni a tartós fogyasztási cikkekre

Tíz fogyasztóvédelmi tárgyú kormányrendelet módosítását tartalmazza a fogyasztóvédelemmel összefüggő kormányrendeletek módosításáról szóló jogszabálycsomag, amely érinti egyebek mellett a légi személyszállítás, a tartós fogyasztási cikkek kötelező jótállásának a szabályait, a kereskedelmi tevékenységek végzésének a feltételeit, a fogyasztó és a vállalkozás közötti szerződéseket, illetve az adatok végleges hozzáférhetetlenné tételét lehetővé tevő alkalmazás biztosításával kapcsolatos eljárási szabályokat is. A változások egy részét 2024. május 8-tól kezdődően alkalmazni kell.

2024. május 7.

NIS2: ki legyen az információs rendszerek biztonságáért felelős személy?

A kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan-törvény” hatálybalépésével kezdetét vette Magyarországon is az EU új NIS2 (Network Information System v2) irányelvének átültetése a hazai jogrendbe. Ezek az információvédelmi követelmények minden eddiginél szélesebb kört érintenek, az előzetes becslések alapján közvetlenül 2500-3000 társaság került a hatálya alá. Az érintett cégeknek  2024. június 30-ig már csak alig két hónap áll rendelkezésükre, hogy bejelentkezzenek a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságához (SZFTH).  A regisztráció során adminisztratív és technikai jellegű cégadatok megadása mellett az információs rendszerek biztonságáért felelős személy (IBF) adatait és elérhetőségét is fel kell tüntetni. Kóczé Péter a Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég digitális üzletágának vezetője segít átgondolni, hogy mi alapján válasszuk ki a cég számára optimális megoldást.