J cikkei


dr. Pajor Dávid  |  2014. március 14. Napi

Másként felelünk a szerződésszegésért

Az új Ptk. különválasztja a kártérítési felelősséget a vétkesség elvétől, megszigorítva egyben a szerződésszegő kimentési lehetőségeit. A kimentési lehetőség a károkozónak az ellenőrzési körén kívül eső, a szerződéskötés időpontjában előre nem látható körülményekre korlátozottan áll fenn.

Ars Boni jogi folyóirat  |  2014. március 14. Napi

Új Ptk. – fontos változások, gyakorlati problémák I.

Szombaton hatályba lép az utóbbi évtized egyik legnagyobb és legjelentősebb jogalkotási terméke, az új Polgári Törvénykönyv. Mik a legfontosabb változások? Milyen további gyakorlati problémákat vet fel a hatályba lépés? Erre keresték a választ a szakma nagyágyúi az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara és a Wolters Kluwer Kft. által, az új Polgári Törvénykönyv hatálybalépése alkalmából rendezett tudományos konferenciáján.

dr. Pajor Dávid  |  2014. március 13. Szakma

Átírja a kárfelelősséget az új Ptk.

Újradefiniálja a kár fogalmát az új Ptk., ezzel az egész kártérítési jog alapeleme is megváltozik. A kár megítélésének nézőpontját meg kell változtatni és az eddigi beidegződésektől elvonatkoztatva kell a kérdés megválaszolásához közelíteni: van-e kár?

Hiánypótló mű a választójogról

Az ELTE Állam- és Jogtudományi Kara borkóstolóval egybekötött könyvbemutatót tartott február 14-én a kar oktatóinak legújabb könyveiből. Az Ars Boni jogi folyóirat beszámolója szerint az ismertetett művek között volt Bodnár Eszter A választójog alapjogi tartalma és korlátai című munkája is, amelyet Chronowski Nóra, a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának habilitált docense mutatott be.

 

dr. Náday Judit  |  2014. március 10. Szakma

Külföldiek és külföldön élők ingatlanszerzése

A külföldiek ingatlanszerzése mindig is a – politikai – figyelem középpontjában állt, a rá vonatkozó szabályok gyakran változtak és folyamatosan változnak manapság is. Élesen meg kell különböztetnünk a termőföld és az ettől különböző ingatlanok megszerzésének, továbbá az uniós tagállami polgárok és az unión kívüliek (harmadik országbeliek) tulajdonszerzésének feltételrendszerét.

dr. Németh Janka  |  2014. március 4. Szakma

Jó önéletrajz egyenlő jó munkaerő?

 A tudomány nem feltétlenül  igazolja azt a munkáltatói álláspontot, hogy az önéletrajz elemeiből következtetni lehet arra, hogy a jelentkező jó munkaerőnek minősül-e majd.  A meta-analízis elemzés szerint kevés kapcsolat van az önéletrajz adatai és a jövőbeli munkavállalói teljesítmény között. Akkor miért is használja mindenki a CV-t? Milyen jogi problémák merülnek fel az alkalmazásával? Utánanézünk annak is, hogy melyek a leggyakoribb hibák a megírásánál.

dr. Jónás Tünde  |  2014. március 3. Cégvilág

Betegen a munkahelyen

Elsőre talán furcsának tűnik, de a Munka Törvénykönyve maga is előírja, hogy a munkavállaló betegen nem dolgozhat. A törvény szerint ugyanis a munkavállalónak munkára képes állapotban kell munkaideje alatt munkavégzés céljából rendelkezésre állnia, és munkát végeznie. Influenzától meggyötörten nyilvánvalóan nem képes a munkavállaló ezt a kötelezettségét (sem) teljesíteni.

Dihen Lajosné  |  2014. február 26. Cégvilág

Munkáltatói lakáshitel-támogatás, de hogyan?

A 2014. évi jogszabályváltozások közül különösen nagy érdeklődést váltott ki a lehetőség, hogy a munkáltató a már fennálló lakáscélú hitelek visszafizetéséhez, törlesztéséhez is adhat adómentes támogatást munkavállalóinak. Azonban a támogatás nyújtásánál számos gyakorlati probléma merül fel, nem kiforrottak a részlet szabályok, ami hátráltatja a támogatás nyújtását.

Elnöki modellek vs. alkotmányjogi szépérzék – Interjú Kovács Virággal

Személyfüggő a köztársasági elnöki tisztség? Mennyiben tér el a magyar rendszer a parlamentáris demokrácia elméleti modelljétől? Miben változtatott az Alaptörvény és miben kellett volna változtatnia az elnöki tisztség vonatkozásában? Az Ars Boni jogi folyóiratban Kovács Virágot, a téma szakértőjét, az ELTE jogi karának oktatóját Orbán Endre kérdezte.