Életmód

2013. május 23.

Mongolok a spájzban

Miközben úgy tűnik, hogy csak a hollywoodi szériafilmek uralják a filmpiacot, azért háttérben csendesen bekúszik a mozikba egy-egy figyelemreméltó távolkeleti és orosz filmalkotás. Ezekből kiderül, hogy a kínai filmgyártás is képes maradandó alkotásokra – lásd például az Oscar-díjat is kapott misztikus Tigris és sárkányt – és az orosz filmes hagyományokat sem kell eltemetni. A közelmúltban bemutatott Mongol című német–kazahsztáni–orosz–mongol filmdráma mindkét filmes stílust ötvözi, ügyesen kikerülve a hollywoodi filmeknél megszokott kliséket. A film fogadtatása mindenesetre vegyesnek mondható. Vontatottnak tűnő stílusa nehezen emésztető azoknak, akik a sűrű, pattogó vágásokhoz szokott akciófilmeken nőttek fel, de aki már járt keleten, rögtön érzi, hogy a vontatott szerkezet hangulatközvetítő elemként tökéletesen funkcionál, a professzionálisan megkonstruált csatajelenetek pedig az akcióhívőket is kárpótolják. Mindezeket azért írom le, mert ezt a filmet más szemmel kell nézni, mint a kortársait. Akik emlékeznek Tarkovszkij Andrej Rubljovjában a harangöntő jelenet finom mozdulatira, tudják miről beszélek. A Mongol egy Dzsingisz Kán életéről szóló monumentális filmtrilógia első része, Dzsingisz Kán – Temudjin – gyermek és fiatalkorának hányattatásait kíséri végig a gyermekkori feleségválasztástól, a rabszolgaságon keresztül a mongol törzsek egységbe kovácsolásáig. Sergei Bodrov rendező…

2013. május 23.

Mediáció = működőképes jövő létrehozása

Milyen típusú ügyekkel foglalkozik a családi mediátor?

A mediáció egy rendkívül eredményes konfliktusrendezési módszer, amit tipikusan a régóta húzódó, patthelyzetbe került, megoldhatatlannak látszó ügyeknél alkalmaznak. Mire a felek a mediátor elé kerülnek, általában már nem kommunikálnak egymással, nem akarják, nem tudják meghallani egymás véleményét, az álláspontjaik megmerevednek, emiatt megegyezés nem tud létrejönni közöttük. Ez bármilyen peres, konfliktusos esetben igen komoly nehézséget okoz, gondoljunk csak a családi mediáció legtipikusabb területére, a válóperes ügyekre. A mediáció egyébként az élet bármilyen területén használható: oktatásügy, egészségügy, fogyasztóvédelem, sztrájkok, gazdasági, munkajogi, büntetőjogi, családjogi ügyek stb.

2013. május 23.

Géppisztolyropogás a Partizán étteremben

Ukrajna még mindig úgy él a többség szemében, mintha egy élhetetlen, kopasz maffiózókkal teli posztszovjet ország lenne, honfitársaink maximum Kárpátaljáig merészkednek, mintha a Vereckei emlékmű után véget érne Európa. Pedig, ha valaki eljut Kijevbe, biztos megdöbben, hogy a belvárosi utcák sokkal tisztábbak mint Budapest legtöbb belső kerületében, az itthoninál nagy átlagban mérsékeltebb árú vendéglők, bárok találhatók a belvárosban is, ahol nem verik át a külföldieket, még akkor sem, ha éjszaka tér be, a gyönyörű épületekről, templomokról nem is beszélve. És bármilyen furcsa, Ukrajna sokkal biztonságosabb helynek tűnik egy turista számára, mint néhány Nyugat-Európai nagyváros – bár jelen sorok írójának minden tárgyalótermi tapasztalatát igénybe kellett venni egyszer, hogy leszereljen néhány belékötő sírásót a beregszászi Sörkert fogadó kerthelyiségében, így a beígért temetőárki elkaparás elmaradt, és az este barátságos sörözésbe fulladt –, de ez az incidens bármely magyar falu kocsmájában is előfordulhatott volna. De most nem Kijevről, hanem egy másik ukrán nagyvárosról, Lvovról, Lvivről, vagy közismertebb nevén Lembergről szeretnék írni.

2013. május 23.

Testi és lelki betegségeink

A depresszió az egyik leggyakoribb betegség minden korosztályban szerte a világon. A magasabb iskolai végzettségűek és a jobb anyagi, társadalmi helyzetben élők között általában ritkábban fordul elő. Hazánkban a betegek száma körülbelül megegyezik a többi európai uniós ország adataival. A depresszió és a szorongás inkább a nőkre jellemző, míg a férfiaknál a kémiai és egyéb függőségek a gyakoribbak. A nőkre jellemzőek a „klasszikus” evészavarok: az anorexia és a bulimia nervosa. Ezek gyakorisága a fiatal nők között 1-2 százalék körül mozog, ugyanakkor jóval magasabb azok száma, akik nem merítik ki sem az anorexia, sem a bulimia kritériumait, ugyanakkor evészavarokhoz hasonló tüneteket mutatnak (pl. kóros súlycsökkentő stratégiák). „Az evészavarosok jelentős része kövér kisgyermek volt, illetve más okból kifolyólag súlyos önértékelési zavarral rendelkezik” – magyarázza dr. Purebl György pszichiáter, a SOTE Magatartástudományi Intézetének adjunktusa. „Ezekben a »klasszikus« evészavarokban nagyrészt (de nem kizárólag) nők szenvednek, ám az utóbbi években olyan testképzavarok is megjelentek, amelyek inkább férfiakra jellemzőek.” „A média azt sugározza, ami a fogyasztói társadalom alapja: vásároljunk minél többet, hiszen minden könnyen elérhetővé vált, bármit megvehetünk, amit megkívánunk, még az egészség is megvásárolható. Másrészről…

2013. május 23.

Nagy az igény a magyar üzleti és kormányzati szereplők részéről az amerikai jogi asszisztencia iránt

2010. május 19. – A washingtoni székhelyű Hogan & Hartson LLP és a londoni központú Lovells LLP összeolvadásával – a jogi piac Top 30 globális cégei közötti első „egyenlők egyesülésével” – létrejött a Hogan Lovells. A Hogan Lovells mintegy 2500 ügyvédet foglalkoztat több mint 40 irodában az Egyesült Államokban, Európában, Ázsiában, a Közel-Keleten és Latin-Amerikában. A Lovells tíz éve aktív Magyarországon: budapesti társirodája, a Partos & Noblet a jövőben a Hogan Lovells részeként nyújt jogi tanácsadást elsősorban a vállalati fúziók és felvásárlások (M & A), a finanszírozás, a tőkepiac, a kereskedelmi ingatlanok és a média/telekom területén. A Hogan & Hartson és a Lovells 2009. évi adataira támaszkodva a Hogan Lovells a világ 11 legnagyobb M & A tanácsadója közé tartozik ügyszám szerint és a top 10-be a kivásárlások száma és tranzakciós értéke alapján. A Global Arbitration Review az új cég választottbírósági praxisát globálisan harmadik helyre rangsorolja a vitt ügyek száma alapján. A Partos & Noblet partnerei, Dr. Partos László és Christopher Noblet, így kommentálták az eseményt: „Nagy igény tapasztalható magyar üzleti és kormányzati szereplők részéről amerikai jogi asszisztencia iránt. A…

2013. május 23.

Harmadik típusú televíziózás

Kezdetben volt a fekete-fehér némafilm. Aztán a vásznon megelevenedett a szereplők hangja, majd a történet színt is kapott. Most, a XXI. század elején újabb mérföldkőhöz érkezett el a mozizás: a háromdimenziós filmek jóvoltából a kép térben mozog. A főpróbát az év elején bemutatott Avatar című alkotás jelentette. A kétdimenziós művészeti ágakban – a festészetben, a fotózásban, majd a filmezésben – mindig is izgatta az alkotókat, hogy miként érhetik el legjobban a térhatást. Már az első mozgófilm, noha fekete-fehér és néma volt, elkészült háromdimenziós változatban is. El lehet képzelni, hogy a Lumière-fivérek A vonat érkezése című művének nézői, akik már attól valóságos hideglelést kaptak, hogy a vásznon hirtelen átrobog egy szerelvény, mennyire megijedtek, amikor néhány évvel később ugyanez az élmény 3D-ben érte őket. Bár a térhatásra való törekvés egyidős a film történetével, és az utóbbi évtizedekben a háromdimenziós alkotások robbanásszerű fejlődésen mentek át, furcsa módon csak napjainkban beszélhetünk tömeges elterjedésről. A krónikák feljegyezték, hogy bizonyos William Freese-Greene brit tudós már 1893-ban rögzített jelenetet három dimenzióban, a legkorábbi, fizetős közönség előtt bemutatott 3D-filmet pedig 1922-ben, Los Angelesben az Ambassador szállóban játszották le…

2013. május 23.

Vaj vagy margarin?

Évtizedek óta időről időre felröppen a háziasszonyok körében a kérdés: melyik a jobb, az egészségesebb, a vaj vagy a margarin? Az utóbbi években azonban már nemcsak a sokat főzőcskézők foglalkoznak e témával, hanem azok is, akik az egészséges életmód és ezen belül a tudatos táplálkozás hívei. Ezúttal egy olyan szakértő válaszol az „örök kérdésre”, aki a tudomány oldaláról vizsgálja az élelmiszerek összetevőit.

2013. május 23.

A pénzügyi piacot nem szabad túlmisztifikálni

Mikortól kezdett értékpapírjoggal foglalkozni? 1987-ben kezdtem a Magyar Hitelbank jogi osztályán dolgozni, a bankrendszer liberalizációját előkészítő magyar pénzügyi szabályozás születése környékén. Elsősorban értékpapírokra szakosodtam, de e mellett persze a klasszikus bankjogászi feladatokat is elláttam. A tevékenységet egy idő után jogtanácsosi iroda keretében végeztük, majd 1992-ben független ügyvédi irodát alakítottunk. Azóta is nagyjából ugyanazon partnerek vesznek részt az iroda munkájában. E mellett több egyetemen is tanítok, a Corvinus Egyetem pénzügy tanszékén, az ELTE és a Pázmány Péter Egyetem Jogi Karának továbbképző intézeténél oktatok. Különösen büszke vagyok arra, hogy mind az ELTÉ-től, mind a Corvinus Egyetemtől címzetes egyetemi docensi címet kaptam. Milyen ügyfélkört szolgál ki az iroda, intézményi, vagy magánügyfeleket? Ügyfeleink elsősorban a pénzügyi szférából kerülnek ki. Dolgozunk bankoknak, biztosító társaságoknak, brókercégeknek, a tőzsdének, az elszámolóháznak és nem utolsósorban a PSZÁF-nek is. Persze ezek mellett más cégeket és magánügyfeleket is képviselünk adott esetben. A munkánk nagyobb része szerződések, szerződéses konstrukciók kidolgozásából áll, de szükség esetén az ügyfeleinket a felmerülő jogvitákban is képviseljük. A jogvitákban nem csak képviselőként veszek részt, 12 éven keresztül választottbíróként tevékenykedtem a tőzsdei állandó választottbíróságon. Az értékpapírjog sem steril…

2013. május 23.

Cégalapítás az Európai Unióban

Több mint húsz éve léteznek univerzális cégformák, az egyes gazdasági társaságok alapításának azonban tagállamonként jócskán eltérő követelményei lehetnek – Írországban például tőke nélkül is lehet kft.-t alapítani. Szlovákiában egy egyszerű székhely-áthelyezéssel 30–40 százalékos adómegtakarítás is elérhető Magyarországhoz képest, az euró bevezetésével együtt az is várható, hogy a magyarok cégalapítását adminisztratív eszközökkel igyekeznek megnehezíteni.

2013. május 23.

III. CompLex Jogász Open

 

2008. augusztus 29. és augusztus 31. között került harmadik alkalommal megrendezésre a COMPLEX JOGÁSZ OPEN társasági tenisztorna az IDOM Tenisz és Sportközpontban a Népligetben, ahol közel 100 jogász kolléga és kolléganő – elsősorban ügyvédek, de számos bíró, ügyész, jogtanácsos, közjegyző, és banki szektorban dolgozó jogász az egész országból – mérte össze tenisztudását.