Szakma

2015. október 12.

Bukhatnak a hitelezők? Az önkormányzatok adósságrendezésének veszélyei

Az adósságrendezési eljárásban, ha a hitelező tőkekövetelését nyilvántartásba vették, a vagyonfelosztási javaslat elkészítéséig (vagy az egyezség létrejöttéig) a hitelező az eredeti megállapodás szerint ügyleti és késedelmi kamatot érvényesíthet. És azt követően? – a Kúria eseti döntése.

2015. október 9.

A bűnösségről és az egyetemes felelősségről

Két nagy német gondolkodó filozofikus mélységű, erkölcsöt, jogot érintő két elgondolkodtató munkája egy kötetben jelent meg, máig érvényes kérdésekkel, válaszokkal, tanulságokkal.

2015. október 8.

Megváltozott közbeszerzés

November 1-jétől új törvény szabályozza a közbeszerzési eljárásokat, valamint a koncessziós beszerzési eljárásokat, és az azokhoz kapcsolódó jogorvoslat szabályait.

2015. október 8.

Büntetendő-e a hálapénz?

A hálapénz – ha az nem a kötelességszegés honorálása – nem jogtalan előny, így annak elfogadása vesztegetést nem valósít meg – szól a Kúria eseti döntése.

2015. október 7.

A jogos védelmi helyzet hatályos szabályozása

Magyarország Alaptörvényének V. Cikke fogalmazza meg a jogtalan támadással szembeni védekezés alkotmányos alapjogát, melynek értelmében mindenkinek joga van a törvényben meghatározottak szerint a személye, illetve a tulajdona ellen intézett, vagy az ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához.

2015. október 6.

Az új Be. szabályozási elvei

Az új büntetőeljárási törvénynek a Kormány által elfogadott koncepciója az elvek két csoportját határozza meg. A kodifikációs irányelvek azon irányokat határozzák meg, amelyek mentén kialakítandók a szabályozási elveknek megfelelő normák. Ezen elvek: a hatékonyság, gyorsaság, egyszerűség, korszerűség, koherencia és célszerűség.

2015. október 6.

Civil szervezetek a bíróságon

A civil szervezetek bírósági nyilvántartási ügyében hozott elsőfokú érdemi határozat elleni fellebbezés jogi képviselő közreműködése nélkül joghatályosan nem terjeszthető elő.