Szakma

2015. szeptember 2.

Gondolatok a megbízhatósági vizsgálatról

Érdekes tanulmány jelent meg a Belügyi Szemlében még 2012-ben Bejczi Alexától*, melyből kiderül: több probléma is adódik a megbízhatósági vizsgálattal kapcsolatban. Az akkor felvetett kérdések ma is érvényesek, jogszabályi megoldás azonban még nem született ezen a területen.

2015. szeptember 2.

Az adósságrendezés új módja?

A 2015. évi CV. tv. hívta életre azt az új családbarát és otthonvédő jogintézményt, melynek feladata a természetes személyek adósságrendezésének elősegítése oly módon, hogy az eladósodott magánszemélyek – állami segítséggel és állami felügyelettel – kikerüljenek a pénzügyi csapdából.

A törvény beülteti a hazai jogrendbe a magáncsődvédelmet, és megállapítja az erre vonatkozó eljárás részletes szabályait. A cél az adós fizetési képességének helyreállítása.

Dr. Szekér Judit miniszteri biztossal az új jogintézmény részletszabályairól beszélgetünk.

2015. szeptember 1.

Adósságrendezési dokumentumok

Az IM jogszabályt hozott a természetes személyek adósságrendezési eljárása kezdeményezéséhez benyújtandó kérelemről és az ahhoz csatolandó űrlapokról, dokumentumokról és nyilatkozatokról.

2015. szeptember 1.

Kártérítés a fuvarozáskor elvesztett áruért

Ha a fuvarozót az áru részleges elvesztéséért kártérítési kötelezettség terheli, a kártérítést annak az értéknek az alapján kell kiszámítani, amellyel az áru a felvétel helyén és időpontjában rendelkezett.

2015. augusztus 31.

Jogalkotási változások 2014-ben – III. rész

2014-ben jelentősen megváltozott a törvényalkotási eljárás menete. Az eljárás fontosságára való tekintettel érdemes megismerni, jelenleg hogyan zajlik az Országgyűlés előtt a jogszabály-alkotási eljárás.

2015. augusztus 31.

A követeléskezelés adatvédelmi követelményei

Az adósságbehajtás egy igen nehéz terület, nem csak azért, mert ebben a szakaszban már elég csekély esély mutatkozik a tartozások beszedésére, hanem azért is, mert számos adatvédelmi szabályt tudni kell ahhoz, hogy később ne legyen megtámadható a lefolytatott eljárás. A személyes adatok védelméhez fűződő jog érvényesülését az Alaptörvény VI. cikke, valamint az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény (a továbbiakban Info tv.) értelmében a Nemzeti Adatvédelmi Hivatal (a továbbiakban: NAIH) ellenőrzi, ezért a követeléskezelési tevékenységgel járó adatkezelés adatvédelmi aspektusainak megítélése a NAIH feladat- és hatáskörébe tartozik. A Hivatal nagy hangsúlyt fektet az adatvédelmi szabályok betartatására ezen a területen is, ezért ajánlást bocsátott ki a követeléskezelés, tartozásbehajtás, adósságbehajtás és a faktoring tevékenység adatkezelésére vonatkozóan, miután számos állampolgári bejelentés kifogásolta a fenti tevékenységet végző vállalkozások eljárását.

2015. augusztus 31.

Tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet

Két minap beterjesztett törvényjavaslat  egyes  törvények Magyarország államhatárának hatékonyabb védelmével és a tömeges bevándorlás kezelésével összefüggő módosításáról szól.

2015. augusztus 28.

Adható-e foglaló szerződéskötés előtt?

Nincs akadálya, hogy a szerződő felek a megállapodást megelőzően már teljesített pénzösszegről a szerződéskötéskor akként rendelkezzenek, hogy azt a továbbiakban foglalónak tekintik. Ilyen esetben a szerződéskötés kori pénzmozgást, azaz a korábban teljesített pénzösszeg visszaadását, majd újbóli átadását pótolja a feleknek a már átvett pénzösszeg jogi természetében való megegyezése.

2015. augusztus 25.

Jogalkotási változások 2014-ben – II. rész

2014-ben jelentősen megváltozott a törvényalkotási eljárás menete. Az eljárás fontosságára való tekintettel érdemes megismerni, jelenleg hogyan zajlik az Országgyűlésben a jogszabály-alkotási eljárás.