Szakma

2014. július 30.

Fizetéselőleg szabadon levonva

A munkabér utólag, a már elvégzett munkáért jár a munkavállalónak. Átmeneti pénzzavar esetén azonban szükséges és kényelmes megoldás lehet a munkáltatótól bérelőleget kérni. Ennek elszámolási szabályai már csak azért is fontosak, mert a Munka Törvénykönyve az előlegnyújtásból eredő követelés szabályait egyéb esetekben is alkalmazni rendeli.

2014. július 30.

A híradói tárgyilagosság határai

„Parlamenti szélsőjobboldal” kifejezés használata hírműsorban a hírolvasó részéről jogsértő véleménynyilvánításnak minősül.

2014. július 29.

Az ajándékozás adóvonzatai

Az ajándék valójában ingyenes átadás. Az adótörvények nem tartalmaznak fogalmat az ajándékra, mégis sok fajta ajándékot kell kezelnünk az adórendszerben. Mik a lehetséges ajándékozások adóvonzatai?

2014. július 28.

A készenlét szabályai a munkajogban

A készenlét alatt a munkáltató utasítása esetén haladéktalanul, munkavégzésre alkalmas állapotban rendelkezésre kell állnia a dolgozónak. Milyen gyakran és mennyi ideig kötelezhető a munkavállaló készenlétre? Mennyi fizetés jár a készenlétért? Összeállításunkból mindezt megtudhatja.

2014. július 25.

A balra kanyarodás veszélyei

Olyan közlekedési helyzetben, amikor a balra kanyarodás megkezdése szükségképpen megsértené a szemből közlekedő – esetleg a kanyarodás megkezdésekor még csak nem is észlelhető – jármű elsőbbségi jogát, a balra kanyarodás nem, vagy csak irányító személy igénybevételével kezdhető meg. A Kúria eseti döntése.

2014. július 24.

„Zaklathat-e” a főnök szabadság alatt?

A munkajogi szabályok kifejezetten nem határozzák meg azt a határt, amely a munkáltatói zavarás és a munkavállaló tűrési, engedelmességi kötelezettsége között húzódik. A konkrét eset valamennyi körülményét figyelembe véve, az együttműködési kötelezettség, az elvárhatóság és a méltányos mérlegelés munkajogi alapelvének segítségével lehet eldönteni, a dolgozó köteles-e válaszolni főnöke telefonhívásaira, e-mailjeire.

2014. július 23.

Munkaviszony azonnali hatályú megszüntetése

Indulatból vagy „előre megfontoltan” is történhet az azonnali hatályú felmondás, de mindkét esetben fontos a törvényi rendelkezések – például az indokolás, a munkakör szakszerű átadása – pontos betartása.

2014. július 22.

Családi kedvezmény – érettségi után is jár?

Az Szja törvény 29/A. § (3) bekezdése értelmében a családi kedvezmény (ideértve a Tbj. szerinti családi járulékkedvezményt is) egy-egy gyerek után fő szabályként addig jár a szülőnek, ameddig a gyermek után családi pótlékra (nevelési ellátásra, illetve iskoláztatási támogatásra) jogosult. A családok támogatásáról 1998. évi LXXXIV. törvény 8. §-a szerint az iskoláztatási támogatás a tankötelezettség megszűnését követően addig jár, ameddig a gyermek közoktatási intézményben tanulmányokat folytat, annak a tanévnek az utolsó napjáig, amelyben a gyermek a huszadik – a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló törvény alapján fogyatékossági támogatásra nem jogosult, de sajátos nevelési igényű tanuló esetében huszonharmadik – életévét betölti. Mindebből következően az érettségi után a családi pótlékra, következésképpen a családi kedvezményre való jogosultság is megszűnik, akkor is, ha az érintett a felsőoktatásban tovább tanul.

2014. július 21.

EMVA – a vis maior határidő objektív jellegű

Állattenyésztéshez kapcsolódó EMVA támogatás esetén a vis maior bejelentésre nyitva álló hat hónapos határidő objektív jellegű. A megvalósítási határidő meghosszabbítása iránti kérelem benyújtásának előfeltétele a vis maior kérelem határidőben való benyújtása. A Kúria eseti döntése.