A földbérleti díj módosításának szabályai


A földforgalmi törvény nemcsak a haszonbérleti díj emelését, hanem annak csökkentését is lehetővé teszi, így nemcsak a díjnövekedés felé, hanem a díjcsökkentés felé mutató piaci folyamatokhoz is igazodni lehet.

A polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) vonatkozó rendelkezése értelmében haszonbérleti szerződés alapján a haszonbérlő hasznot hajtó dolog időleges használatára vagy hasznot hajtó jog gyakorlására és hasznainak szedésére jogosult, és köteles ennek fejében haszonbért fizetni. A bérlő haszonbérfizetési kötelezettségével kapcsolatban a Ptk.-n kívül a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvénnyel összefüggő egyes rendelkezésekről és átmeneti szabályokról szóló 2013. évi CCXII. törvény (Fétv.) tartalmaz előírásokat.

A haszonbérrel kapcsolatos alapvető szabályként deklarálja az Fétv., hogy a haszonbért a szerződő felek megállapodása szerint pénzben vagy természetben, időszakonként utólag, de legkésőbb a naptári év végéig kell teljesíteni.

Az Fétv. tartalmaz egy speciális szabályt a haszonbér módosításának lehetőségéről. A 2016. január 1-jétől hatályos rendelkezés értelmében a hosszú távra kötött haszonbérleti szerződések esetén mind a haszonbérlőnek, mind a bérbeadónak lehetősége nyílik arra, hogy kezdeményezze a köztük fennálló haszonbérleti szerződés módosítását, a kezdeményezéskor irányadó helyben szokásos piaci haszonbérleti díjra való módosítása érdekében.

A szabálynak az alapvető célja a hosszú távra kötött haszonbérleti szerződések esetében a felek érdekei közti egyensúly hatékony megteremtése. Ennek egyik alapvető eleme, hogy a törvény nemcsak a haszonbérleti díj emelését, hanem annak csökkentését is lehetővé teszi annak érdekében, hogy ne csak a díjnövekedést mutató piaci folyamatokhoz, hanem adott esetben a díjcsökkentés felé mutató piaci folyamatokhoz is igazodni lehessen.

A haszonbérleti díj módosításának lehetősége eleve csak a hosszú távra kötött, vagyis legalább 10 éves időtartamú szerződéseknél állna fenn (ideértve azt az esetet is, mikor meghosszabbítás folytán haladja meg a szerződés ezt az időtartamot), és a kiszámíthatóság érdekében a díjmódosítás a szerződéskötést (meghosszabbítást) követő 5 év elteltével, illetve azt követően 5 évente lehet kezdeményezni, és mindezt csak akkor, ha a szerződésből még 5 év van hátra. Ugyanakkor a törvény nem zárja el a feleket attól, hogyha ez mindkét fél érdekében áll, akkor ezen időtartamoknál rövidebb időtartamban is megállapodjanak

A haszonbérnek a helyben szokásos piaci díjra történő módosítását tehát a bérbeadó és a bérlő is kezdeményezheti. A kezdeményezésben a piaci haszonbérleti díj mértékét igazságügyi szakértői vélemény alapján kell megállapítani, amit csatolni is kell a kérelemhez. Ha az ellenérdekű fél nem ért egyet a kezdeményezéssel, két dolgot tehet: i) felmondhatja a haszonbérleti szerződést, vagy ii) bírósághoz fordulhat.

A szerződés felmondására a módosítási kezdeményezés kézhezvételétől számított 30 napos jogvesztő határidőn belül kerülhet sor, és akkor, ha a kezdeményezésben megjelölt haszonbérleti díj mértéke a szerződés szerinti haszonbérleti díj mértékétől legalább 20 százalékkal eltér.

Ha az ellenérdekű fél a kezdeményezéssel nem ért egyet, de a felmondás jogával sem kíván élni és a felek között a haszonbérleti díj tekintetében nem jön létre megegyezés, az ellenérdekű fél a kezdeményezés kézhezvételétől számított 30 napos jogvesztő határidőn belül kérheti a bíróságtól a piaci haszonbérleti díj meghatározását. Ellenkező esetben a haszonbérleti díjat a kezdeményezésben megjelölt mértékben módosítottnak kell tekinteni.

Ha a bíróság által meghatározott haszonbérleti díj mértéke a korábbi haszonbérleti díj mértékétől legalább 20 százalékkal tér el, az ellenérdekű fél a bíróság határozatának jogerőre emelkedésétől számított 30 napos jogvesztő határidőn belül a haszonbérleti szerződést a gazdasági év végére még mindig felmondhatja.

A cikk szerzője dr. Jean Kornél irodavezető partner ügyvéd és dr. Vizsy Gábor ügyvéd. Az Ecovis Hungary Legal a Jogászvilág.hu szakmai partnere.

ECOVIS 202107




Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Fontos határidő közeledik a gazdasági szankciókkal érintett magyar cégeknek

Az ukrán-orosz háborúra reagálva az Európai Unió a közelmúltban újabb gazdasági szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben. Az egyik legfontosabb változás, hogy bizonyos, az orosz cégek vagy szervek részére nyújtható, biztosítható vagy értékesíthető szolgáltatások, amelyek eddig a szankciók alól mentességet élveztek, 2024. június 20. napjától csak hatósági engedély birtokában végezhetők majd. Melyek ezek a szolgáltatások? Honnan szerezhető be az engedély és milyen feltételeknek kell majd megfelelni? Mivel a határidő vészesen közeleg, ezért a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda munkatársai, dr. Bognár Alexandra és dr. Suller Noémi segítenek eligazodni az új szabályozásban a fenti kérdések megválaszolásával.

2024. május 14.

NIS2 visszaszámlálás: Másfél hónapjuk van a vállalatoknak a NIS2 nyilvántartásba vételre

A NIS2 direktíva számos követelményt fogalmaz meg az EU-tagállamok kiber- és információbiztonságára vonatkozóan. Magyarországon a „2023. évi XXIII. törvény a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről”, azaz a „Kibertan-törvény” implementálja a direktíva rendelkezéseit, melynek értelmében az érintett vállalatoknak 2024. június 30-ig regisztrálniuk kell magukat a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) által kijelölt online felületen.