Cégvilág

2014. május 12.

Módosult a külföldiek munkavállalási engedélye

Az Európai Unión kívüli munkavállalók az idei évtől már az úgynevezett összevont eljárásban kérelmezhetik a foglalkoztatásukat és a tartózkodásukat jóváhagyó engedélyt – hívja fel a figyelmet a Kajtár Takács Hegymegi-Barakonyi Baker & McKenzie Ügyvédi Iroda. Az egyszerűsített eljárás megkönnyíti az Unióba érkező külföldi dolgozók számára az ügyintézést, azonban nem megfelelő körültekintés esetén akár hónapokig tartó kényszerpihenővel is szembenézhetnek.

2014. május 9.

Munkaerő-kölcsönzés: régi módszer új köntösben

Ez a szó, hogy munkaerő-kölcsönzés, ismeretlen fogalom volt évtizedekig Magyarországon, hiszen a rendszerváltást megelőző időkben a törzsgárda tagság és jelvény, no meg annak különféle fokozatai, komoly kitüntetések voltak, a munkavállaló számára tekintélyt, megbecsülést adtak. Akkor éppen az volt a cél, hogy minden üzem kialakítson magának egy állandó gárdát, olyan embereket, akik ismerik egymást, egymásra mindig számíthatnak, és számíthat rájuk a gyár is. No meg, bűncselekmény volt a munkakerülés. Ez a kettő eszmei szempontból kiegészítette egymást.

2014. május 8.

Stressz a munkahelyen: megelőzhető, kezelhető

Az európai lakosság 25 százaléka tapasztal valamilyen lelki egészségbeli problémát. A munkahelyi stressz okozta káros hatások miatt nő a hiányzás, a betegállomány, a munkanélküliség és a leszázalékolás. Felmérések szerint emellett Európában a munkavállalók 5 százaléka számolt be arról, hogy zaklatás, megfélemlítés áldozata lett. Egyes uniós országokban ez az érték a 10-17 százalékot is elérte. A lelki egészségzavarok költsége Európában kb. 240 milliárd euró. Az Nemzeti Munkaügyi Hivatal útmutatója ezekre a pszichoszociális kockázatokra, s azok megelőzésére, kezelésére hívja fel a figyelmet.

2014. május 7.

Atipikus viszonyok: beépültek az uniós normák

Az alábbiakban azokat a, részmunkaidős foglalkoztatásra, a határozott munkaidejű foglalkoztatásra és a munkaerő-kölcsönzésre vonatkozó uniós irányelveket mutatjuk be, amelyek már beépültek az új Munka Törvénykönyvébe.

2014. május 7.

A szakértő válaszol: bíróság nélkül is behajtható a munkáltatói kárigény

Versenytilalmi megállapodás ellentételezés nélkül, azonos felek között két munkaviszony, munkavállalói kárfelelősség – többek között ezek a problémák foglalkoztatták a munkajogi facebook-csoport tagjait a 2014. április 24-i nyílt napon, amikor dr. Kártyás Gábor munkajogi szakértőnk válaszolt a csoporttagok kérdéseire. A legérdekesebbek közül válogattunk néhányat.

2014. május 7.

Fékek és egyensúlyok – megfigyelés vagy ellenőrzés

Általánosan ismert doktrína, hogy a személyhez fűződő jogok érvényesülésének általános korlátja egy másik személy személyhez fűződő jogainak védelme. A munkajogon belül ennél valamivel árnyaltabb a kép, hiszen mások személyhez fűződő jogai mellett megjelenik a munkáltatói érdek is, mint korlátozó tényező. A munkáltatónak joga van a munkavállalója munkavégzését (vagy éppen annak hiányát) ellenőrizni, azonban nem korlátlanul.

2014. május 7.

Mit ellenőriz a Munkaügyi Hivatal idén?

Március-áprilisban már megtörtént a védett munkavállalók ellenőrzése, de milyen további célvizsgálatokra számíthatnak még a Munkaügyi Hivatal részéről 2014-ben a munkaadók?

2014. május 6.

Jogsértően működő kölcsönbeadó igénybevételének veszélyei

A beszállítók kiválasztása során még a közbeszerzések esetén is a legfőbb szempont a legjobb ár. Ha azonban ez kizárólagos elbírálási szemponttá válik egy munkaerő-szolgáltató kiválasztása során, a munkaviszonyokra vonatkozó speciális felelősségi szabályok miatt az ajánlatkérő a remélt megtakarítás sokszorosát bukhatja el a teljesítés során, ha figyelmen kívül hagyja az ajánlattevő jogszabályoknak megfelelő működésének vizsgálatát.

2014. május 6.

Nemzetközi munkaerő-mobilitás, a tehetségmenedzsment elitje

A külföldi tanulási és munkavállalási lehetőségekkel felismerték a cégek, hogy a dolgozók külföldi munkatapasztalataiból hogyan profitálhatnak. Egy cég számára a nemzetközi munkaerő-mozgatás komoly befektetés, amelynek azonban a sokszorosa megtérülhet, amennyiben a folyamat megfelelő és a karriertervezés előremutató – tudtuk meg Szende Csaba HR-vezetőtől.

2014. május 1.

Így változott a pedagógusok besorolása

2014. március 26-án módosult a pedagógusok előmenetelére és foglalkoztatására vonatkozó végrehajtási rendelet. A módosítások legnagyobb része a pedagógusok besorolását, minősítését érinti, ideértve a Pedagógus I. fokozatba való előrelépéshez teendő minősítő vizsgára, illetőleg a Pedagógus II. fokozathoz szükséges minősítő eljárásra való jelentkezés feltételeit, a vizsga lebonyolítását, illetve a gyakornoki idő szabályait. Amint látható a részletekből, a rendeletalkotás célja a gyakorlatban felmerült kisebb problémák, illetve jogszabály-szövegezési pontatlanságok kijavítása – érdemi, koncepcióváltást jelentő változtatásokat nem találunk a szabályok között.