Új Ptk.: személyiségi jogok sérelme a munkahelyen


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2014. március 15-én hatályba lép hazánkban a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: új Ptk.). Tekintettel arra, hogy a 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) tételesen nevesíti háttérjogszabályaként a Ptk.-t, ezért természetszerűleg érinti az Mt. szabályait is a polgári törvénykönyv újrakodifikálása.


Az Mt. hatályos szövege jelenleg a személyhez fűződő jogok (az új Ptk. terminológiájában: személyiségi jogok) kapcsán igen szűkszavúan csak arról rendelkezik, hogy „azokat tiszteletben kell tartani”.

Az új Ptk. hatályba lépésétől ez azonban megváltozik, és az Mt. tételesen utal a polgári jog alkalmazandó szabályaira. Ez jelenti egyrészt a személyiségi jogok sérelmének példálózó felsorolását:

  • az élet, a testi épség és az egészség megsértése;
  • a személyes szabadság, a magánélet, a magánlakás megsértése;
  • a személy hátrányos megkülönböztetése;
  • a becsület és a jóhírnév megsértése;
  • a magántitokhoz és a személyes adatok védelméhez való jog megsértése;
  • a névviseléshez való jog megsértése;
  • a képmáshoz és a hangfelvételhez való jog megsértése;

másrészt az ehhez fűződő háromlépcsős szankciórendszert (felróhatóságtól független szankciók, sérelemdíj, kártérítési felelősség) is. A polgári jogi szabályoktól az egyetlen eltérés az, hogy a sérelemdíj (ld. alább) és a kártérítési felelősség körében, az Mt. kártérítési felelősségre vonatkozó szabályai lesznek irányadóak.

A felróhatóságtól független szankciók körében az új Ptk. kimondja, hogy akit személyiségi jogában megsértenek, a jogsértés ténye alapján, az eset körülményeihez képest követelheti

  • a jogsértés megtörténtének bírósági megállapítását;
  • a jogsértés abbahagyását és a jogsértő eltiltását a további jogsértéstől;
  • azt, hogy a jogsértő adjon megfelelő elégtételt, és ennek biztosítson saját költségén megfelelő nyilvánosságot;
  • a sérelmes helyzet megszüntetését, a jogsértést megelőző állapot helyreállítását és a jogsértéssel előállított dolog megsemmisítését vagy jogsértő mivoltától való megfosztását;
  • azt, hogy a jogsértő vagy jogutódja a jogsértéssel elért vagyoni előnyt engedje át javára a jogalap nélküli gazdagodás szabályai szerint.

Az új Ptk. a nem vagyoni kártérítés fogalmát mellőzi, és helyette bevezeti a személyiségi jogok megsértéséből eredő, nem vagyoni sérelmeket kompenzálandó bevezeti a sérelemdíj jogintézményét.

A sérelemdíj fizetésére kötelezés feltételeire a kártérítési felelősség szabályait kell alkalmazni, azzal, hogy a sérelemdíjra való jogosultsághoz a jogsértés tényén kívül további hátrány bekövetkeztének bizonyítása nem szükséges. Azaz a jogsértés már önmagában elegendő a sérelemdíj fizetési kötelezettség megállapításához.

A sérelemdíj mértékét a bíróság az eset körülményeire – különösen a jogsértés súlyára, ismétlődő jellegére, a felróhatóság mértékére, a jogsértésnek a sértettre és környezetére gyakorolt hatására – tekintettel, egy összegben határozza meg. A jogsértéssel okozott hátrány tehát a fizetendő sérelemdíj mértékében kerül értékelésre.

 

A fentieken túl, amennyiben a személyiségi jogok megsértése miatt valaki kárt szenved, úgy a jogellenesen okozott károkért való felelősség (Mt.-s) szabályai szerint követelheti a jogsértőtől kárának megtérítését.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 7.

NIS2: ki legyen az információs rendszerek biztonságáért felelős személy?

A kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan-törvény” hatálybalépésével kezdetét vette Magyarországon is az EU új NIS2 (Network Information System v2) irányelvének átültetése a hazai jogrendbe. Ezek az információvédelmi követelmények minden eddiginél szélesebb kört érintenek, az előzetes becslések alapján közvetlenül 2500-3000 társaság került a hatálya alá. Az érintett cégeknek  2024. június 30-ig már csak alig két hónap áll rendelkezésükre, hogy bejelentkezzenek a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságához (SZFTH).  A regisztráció során adminisztratív és technikai jellegű cégadatok megadása mellett az információs rendszerek biztonságáért felelős személy (IBF) adatait és elérhetőségét is fel kell tüntetni. Kóczé Péter a Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég digitális üzletágának vezetője segít átgondolni, hogy mi alapján válasszuk ki a cég számára optimális megoldást.

2024. május 7.

Új “kódex” a bevándorlási jog területén

A Wolters Kluwer Hungary által szervezett három részes webinárium-sorozat első előadásában a bevándorlási jog területén hatályba lépett új kódexet mutatta be dr. Fehér Dániel adótanácsadó, a Fehér Legal & Tax irodavezető ügyvédje és dr. Borka Balázs ügyvéd, a Fehér Legal & Tax partnere .

2024. május 3.

Kontroll alatt a hazai közbeszerzési piac: hároméves rekordot döntött a hiánypótlások száma

2024 első negyedévében összesen 5896 darab hirdetmény érkezett be a Közbeszerzési Hatósághoz, amelyhez 6536 hiánypótlás kapcsolódott. A hiánypótlások száma 4 százalékkal felülmúlta az előző évi adatokat – derül ki a szervezet 2024 első negyedéves Gyorsjelentéséből. Minden közbeszerzésben elköltött 100 forintból 63 a kkv-szektorhoz került.