Bejegyzések törvényességi felügyelet címkével

A törvényességi felügyeleti eljárás szabályozása és típusai
2024. augusztus 28. Szakma

A törvényességi felügyeleti eljárás szabályozása és típusai

A cégek feletti törvényességi felügyeletet taglaló önálló magyarázat mindeddig nem készült, csak cégeljárási kiadványok kisebb fejezetei foglalkoztak vele. A Wolters Kluwer gondozásában megjelent magyarázat e jogintézmény előírásait elméleti síkon és a jogalkalmazásban felmerült gyakorlati vonatkozásait is szem előtt tartva a lehető legteljesebb mértékben, részletesen dolgozza fel.

2022. június 1. Cégvilág

ÁSZ kisokos a civil szervezetek ellenőrzéséről

Rengeteg sajtómegkeresés és levél érkezett az ÁSZ-hoz a közélet befolyásolására alkalmas tevékenységet végző civil szervezetek ellenőrzésével kapcsolatban. Az alábbiakban minden felmerült kérdésre válaszolt adnak, egyszersmind áttekintik az ellenőrzés teljes folyamatát, beleértve a felkészítő állomásokat is.

2021. december 2. Napi

Tudja-e azokat ellenőrizni egy köztestület, akiktől díjat szed?

A közjegyzői kamarák és a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar egyszerre lát el érdekképviseleti feladatokat és ellenőrzési tevékenységet. Ezért integritási kockázatot hordoz, hogy mennyire képes egy ilyen köztestület azon tagok objektív ellenőrzésére, akitől tagdíjra is igényt tart – tárta fel az Állami Számvevőszék elemzése. Az Országgyűlés határozatában erősítette meg az Állami Számvevőszék szerepét a köztestületek átláthatóságának és elszámoltathatóságának biztosításában – világítanak rá az ÁSZ elemzői.

2021. szeptember 1. Szakma

Kormányhivatalokat ellenőriz az ÁSZ

Az Állami Számvevőszék tíz kormányhivatalnál folytat ellenőrzést, amelynek keretében azt értékeli, hogy a fővárosi és a megyei kormányhivatalok az önkormányzatok feletti törvényességi felügyeleti feladataikat a jogszabályi előírásoknak megfelelően látták-e el.

Képviseleti jog az önkormányzatokban
2021. április 23. Szakma

Képviseleti jog az önkormányzatokban

A polgármester helyettesítésének rendjét az önkormányzati törvény szabályozza, attól a képviselő-testület szervezeti és működési szabályzatában nem lehet eltérni. A polgármester a törvény keretei között egyedi esetekben dönthet a helyettesítéséről, ezt az egyedi döntési szabadságát a képviselő-testület rendeleti szabályozással nem vonhatja el – a Kúria eseti döntése.