Emelkedik a rezsiátalány összege


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Január 1-től ismét változik a minimálbér, a garantált bérminimum, és az ún. rezsiátalány.

A kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) és a garantált bérminimum megállapításáról szóló 573/2022. (XII. 23.) Kormányrendelet szerint a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló részére megállapított alapbér kötelező legkisebb összege, vagyis a minimálbér 2023. január 1. napjától 232.000 Ft-ra nő. A legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló részére alapbérként megállapított összeg, vagyis a garantált bérminimum összege szintén emelkedik, 296.400 Ft-ra.

A minimálbér emelkedése számos munkaügyi jogszabályra kihatással van. Változást hoz például a távmunkavégzés esetén a munkavállalónak adható „rezsiátalány” terén. A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. tv. („Szja. tv.”) értelmében a munkáltató a távmunkaszerződés alapján munkát végző munkavállalónak a távmunkavégzéssel összefüggésben egyösszegű költségtérítést, ún. „rezsiátalányt” fizethet. A rezsiátalány egy igazolás nélkül elszámolható tétel, vagyis a munkavállalónak a távmunkával kapcsolatban felmerült költségeit a munkáltató felé semmilyen módon nem szükséges igazolnia. Fontos azonban megemlíteni, hogy a juttatás csak egy munkáltatói lehetőség, arra a munkavállalónak automatikusan nincs joga.

A rezsiátalányt sem adó-, sem járulékfizetési kötelezettség nem terheli, azt a munkavállaló teljes összegben kézhez kapja. A juttatás legmagasabb összegét maga az Szja. tv. rögzíti: havonta legfeljebb az adóév 1. napján érvényes havi minimálbér 10%-ának megfelelő összeg adható ezen a jogcímen. A minimálbér emelése tehát azt jelenti, hogy a rezsiátalány maximum összege az eddigi 20.000 Ft helyett 2023-ban havi 23.200 Ft-ra nő.

A rezsiátalány bérszámfejtésekor és kifizetésekor figyelemmel kell lenni két fontos, további megkötésre is. Az egyik a kifizetés általános feltétele, miszerint a munkavállaló a távmunkavégzéssel összefüggésben további – tételes – költséget nem számolhat el. A másik az a megkötés, miszerint a maximum összeg kizárólag abban az esetben fizethető ki a munkavállaló részére, amennyiben „a távmunkavégzés az egész hónapot érinti”. A munka törvénykönyve a közelmúltban történt jogszabálymódosítás óta távmunkavégzésnek minősíti, ha a munkavállaló akár munkaideje egészében, akár annak csak egy részében a munkahelyétől elkülönült helyen dolgozik. Az „egész hónapot érintő távmunkavégzés” megfogalmazás így kétféleképp értelmezhető. Jelölheti az egész hónapban távmunkaszerződés alapján (az abban lefektetett szabályok szerint vagy teljesen, vagy csak részben a munkahelyén kívül) dolgozó munkavállaló, vagy a távmunkaszerződés alapján és ezen felül minden nap a munkahelyén kívül dolgozó munkavállaló tevékenységét. Ez a kérdés pénzügyi és bérszámfejtési relevanciával is bír.

A jogszabályszöveg értelmezésével kapcsolatban irodánk állásfoglalás iránti kérelemmel fordult a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz. Az adóhatóság részletes válaszában kifejtette, hogy miként értelmezi a fenti rendelkezést. Eszerint annak eldöntéséhez, hogy egy adott munkavállaló egy adott hónapra nézve jogosult lehet-e adó- és járulékmentes rezsiátalányra, és ha igen, maximum milyen összegben, ahhoz az adott munkavállaló teljes havi tényleges munkavégzése vizsgálandó. Nem tekinthető „távmunkavégzéssel érintett napnak” az a munkanap, amelyen a munkavállaló szabadságon vagy keresőképtelen állományban van, ahogy az sem, amelyen egész nap a munkahelyén tartózkodik.

Az adóhatóság értelmezése alapján tehát a fenti, maximum összeg (2023-ban havi 23.200 Ft) kizárólag abban az esetben fizethető ki adó- és járulékmentesen, amennyiben a munkavállaló a vizsgált hónap minden egyes munkanapján dolgozott, és ezt minden egyes munkanapon a munkahelyén kívül tette. Minden más esetben – tehát már egyetlen munkanap szabadság vagy keresőképtelenség közbeékelődése esetén is (!) – a fenti összeget arányosan csökkenteni kell. Ennélfogva kiemelten fontos, hogy a munkavállaló tényleges munkavégzési helye minden egyes munkanapra vonatkozólag pontosan, időben és utólag visszakereshető módon rögzítésre kerüljön.

Ugyan az adóhatóság tájékoztatása csupán szakmai véleménynek minősül – kötelező jogi erővel tehát nem bír – valószínűsíthető, hogy ez a jogértelmezés válik majd általánosan elfogadottá és alkalmazandóvá a jövőben.

A szerző dr. Szabó M. András, a bnt ügyvédi iroda alkalmazott ügyvédje.

bnt ügyvédi iroda logó


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.