Szakma

2014. december 3.

A társasház, a jegyző és a lehetetlenek – 1. rész

Idén februártól a jegyző köteles a társasházközösség működése feletti törvényességi ellenőrzésre. Írásunk bemutatja, pontosan mit jelent a törvényességi felügyelet, milyen szabályok vonatkoznak rá, és mennyire lehet(etlen) ezeket alkalmazni.

 

2014. december 2.

Tiltaná a Ptk. munkabéreink kifizetését?

E dolgozat a Lakatos, Köves és Társai Ügyvédi Iroda, az Új Jogtár és az Ars Boni jogi folyóirat által kiírt 2014. évi cikkíró pályázat keretében született, és 5. helyezést ért el.

2014. december 2.

Elévülés nyugvóponton

A mögöttes felelőstől rosszhiszeműen vagy ingyenesen szerző féllel szemben a szerződés hatálytalansága iránti igény tekintetében mindaddig nyugszik az elévülés, amíg a követelés mögöttes felelőstől való behajthatatlanságát nem állapítják meg.

2014. december 2.

Nem lehet a társadalmi problémákat csak a jogvédelem eszközeivel kezelni

– mint ahogy azt sem gondolhatjuk, hogy az igazságtalanságok a tárgyalótermek világában mindig orvoslásra kerülnek – állítja dr. Kárpáti József jogtanácsos, aki hosszú évek óta foglalkozik kisebbségi és civil jogvédelemmel. Szerinte a civil jogvédelem elérte teljesítőképességének határát, a hatóságok sokszor cinikus hozzáállása viszont alig változott az utóbbi években.

2014. december 1.

MÜK: a kioktatási kötelezettség korlátai

A MÜK elnöksége 2/2014. 11. 03. számú Szakmai Álláspont néven elfogadta a szakmai bizottság előterjesztését a szerződésszerkesztő ügyvédnek a szerződéshez kapcsolódó illeték- és adókövetkezményekről történő tájékoztatási kötelezettségéről.

2014. november 28.

A földforgalmi törvény alulnézetben

A laikus igencsak kapkodta a fejét, amikor termőföldügyekben a Kormány és az Országgyűlés „kitermelte” az Európai Unió által tovább már nem halasztható jogszabályokat és ezek olvasásába kezdett. Először összeszedett vagy 9 törvényt és két-három kisebb kaliberű jogszabályt, és miután azok áttanulmányozása folytán még tudatlanabb maradt, nekilátott a Legfelsőbb Bíróság (ma: Kúria) döntvényeinek. Ezek alapján megkísérelte a lehetetlent: kibogozni, vajon ma Magyarországon, az EU tagjaként milyenek a földjogi viszonyok, a polgár e szövevényben hol foglalhat helyet, hogyan léphet be a földpiacra, kaphat-e és ha igen, milyen feltételekkel támogatást stb. Természetesen azt is igyekezett tisztázni, vajon ezek a jogi termékek mikor léptek hatályba, a már megszerzett földekre mennyiben kell azokat alkalmazni.

Mivel a hosszas tanulmányozást követően sem jutott eredményre, felhagyott a bonyolult, nehézkesen érhető szövegek bogarászásával, és bekopogott az Európa-hírű tudományegyetem jogi karára. Ám ott sem járt különösebb eredménnyel; azt ajánlották neki, hogy keresse fel valamelyik mezőgazdasági szakigazgatási szervet, ott kérjen tájékoztatást. Ezzel betelt a pohár. Dzsungelharcosunk a továbbiakban messze elkerülte a jog birodalmát és végérvényesen beszüntette az internetes jogi kutakodást. 

2014. november 28.

Igazoltatásból közokirat-hamisítás

A rendőr szolgálati tevékenységeként végzett közúti ellenőrzésről készített jegyzőkönyv közokirat, amelyben az ellenőrzés helye, ideje olyan lényeges adat, amely valótlan tartalmú rögzítése közokirat-hamisítás – a Kúria eseti döntése.

2014. november 26.

Fényképjog és emberi méltóság

A képmás felhasználásához való hozzájárulást nem lehet kiterjesztően értelmezni. A képmás elkészítéséhez adott hozzájárulás nem jelenti a felhasználáshoz történő hozzájárulást is, mert utóbbinak konkrétnak és célhoz kötöttnek kell lennie.

2014. november 25.

Cserebere – fogadom, többet vissza nem adom?!

Milyen EU-jogi akadályokba ütközhet egy jogellenesen kivetett adó visszatérítése? – az e témában született alábbi dolgozat a Lakatos, Köves és Társai Ügyvédi Iroda, az Új Jogtár és az Ars Boni jogi folyóirat 2014-es cikkíró pályázatán negyedik helyezett lett.