Életmód

2013. május 23.

Tippek és buktatók I.

A három igazságszolgáltatási fórumból álló Európai Unió Bírósága előtt a magyar vonatkozású, illetve a magyar nyelvű ügyek száma elenyésző a többi nyelven beérkezett keresetekhez képest. Jelen cikksorozat ezért betekintést kíván nyújtani mindazok részére, akik ügyfeleik képviseletében a Bírósághoz, a Törvényszékhez vagy a Közszolgálati Törvényszékhez kívánnak fordulni, annál is inkább, mert az Európai Unió Bírósága alapokmányának 19. cikke értelmében az egyes eljárásokban a jogi képviselet kötelező.

2013. május 23.

Egy fényféltő jogász

Dr. Szánthó Őrsike jogi tanulmányait Budapesten az ELTE Állam-és Jogtudományi Karán folytatta, ahol harmad-és negyedéven évfolyamelső a mintegy négyszáz tagú évfolyamon. 1999-ben doktorált „summa cum laude” eredménnyel. Szintén 1999-ben felvételt nyert az ELTE Állam -és Jogtudományi Kar Doktori Iskola PhD képzésébe, amelyet 2002-ben abszolvált. A jogász doktoranduszok országos publikációs versenyén 2002-ben II. díjat ért el tudományos munkájával. Évekig a Magyar Tudományos Akadémia kutató jogásza, jelenleg ügyvédjelölt. A Jogi Továbbképzőt (JOTOKI) polgári jogi szakirányon végezte el. Számos publikáció szerzője, az egyetemen sikeres szemináriumokat, előadásokat tartott. Könyvei jelentek meg társszerzővel. Első saját könyve a közelmúltban Parlamenti beszédjogok címmel. Miért választotta a beszédjogokat kutatási témának? Életbeli dimenzióinkat általában a nagyszülőktől a magunk személyiségéig engedi bemérni a sors. Gyermekkorunkban az első maradandó benyomásokat a nagyszülőktől és szülőktől kapjuk meg. Áldott emlékű nagyapám, aki 1902-ben született, gépészmérnök volt és a Műegyetemen tanított, arra nevelte édesanyámat, hogy az emberek többsége jó, tehát szép. Az ókori görög kalokagathia szerint is. Szüleim engem is erre tanítottak és igyekszem megtalálni embertársaimban e két erényt. Édesapám vegyészmérnök és közgazdász doktor, a magyar kőolajipar alapító tagja. Édesanyám jeles zongorista, komolyzenész, aki…

2013. május 23.

A labdarúgás tudománya

Mára már nemcsak a futball, hanem a sportág tudománya is hatalmas üzletté vált. A stratégia kialakításától az edzésmódszereken át az étrendig, a labda formatervezésétől a rúgótechnikáig különféle szakemberek nyújtanak segítséget a játékosoknak. Az alábbiakban – a dél-afrikai világbajnokság tanulságait is leszűrve – csokorba szedtük a legfontosabb tudományos szempontokat.

2013. május 23.

Őrzők és őrzöttek

2010. december 8-án nagyszámú – Szeged mellett Genfből, Budapestről, Kecskemétről, Pécsről és Debrecenből érkezett – előadó és érdeklődő részvételével összehasonlító jogi konferenciára került sor az SZTE ÁJTK Összehasonlító Jogi Intézete szervezésében. A konferencia, amely immár a második a szegedi összehasonlító jogi konferenciák sorában, az igazságszolgáltatás függetlenségét, illetve a tisztességes eljárás fogalmát és alkotóelemeit vizsgálta az összehasonlító módszer alkalmazásával.

2013. május 23.

Adatvédelem és információszabadság a gyakorlatban

Napjainkban is számos adatunkat nyilvántartják, de József Attila óta sokat változott a világ, hiszen ma már törvény szabályozza ezt a területet, és adatvédelmi biztos gondoskodik arról, hogy folyamatosan figyelemmel kísérje az adatvédelem és az információszabadság érvényesülésének feltételeit.

2013. május 23.

„Élet a reményen túl” II. rész

Riportunk első részét azzal a cinikus megjegyzéssel zártuk, hogy ma hazánkban lehetetlen úgy eredményt elérni, ahogy azt Solt Ágnes akarta. Mert mit ér a szakmai hozzáértés és a megalapozott módszertan, ha nem komoly érvekkel, hanem inkább csak indulatból támadják az új eredményeket. A mostani beszélgetés az „Élet a reményen túl” c. kutatást ért bírálatokra épül, illetve arra vagyunk kíváncsiak, hogy Solt Ágnesnek milyen válaszai vannak erre.

2013. május 23.

A stratégia, a precizitás és a fegyelem játéka

A Magyar Curling Szövetség 1989 óta létezik. Kanadában, több mint 3000 klub van, másfél milliónál több férfi, nő és gyermek űzi a sportot. A sportág olimpiai múltja 1924-ig nyúlik vissza, ám akkor nem aratott nagy sikert. Az 1998-as naganói téli olimpián osztottak először érmet. Egy játék 2–2 és fél órás. Tíz endből, vagyis játékrészből, „tizedidőből” áll. A játék színhelye egy keskeny, hosszú jégpálya, két végén egy-egy céltábla jellegű rajzolattal. A csapatok célja minden end végére, hogy minél több kövük helyezkedjen el a ház középpontjához közelebb, mint az ellenfélé. Kiüthetik az ellenséges követ is, ha az túl jó helyen áll. A kövek útja a jég sűrű söprésével bizonyos határokon belül befolyásolható. Négy csapattag ellenfelével váltakozva végzi el a delivery-t, vagyis a kő kiadását. Egy enden belül a delivery sorozat megismétlődik, azaz minden játékosnak két dobása van. Így egy end végére 16 kő sokasodik a pálya végén, persze nem feltétlenül a házban. Kiss László, a Magyar Curling Szövetség főtitkára 2002 végén ismerte meg a sportot Béres Alexandra és barátai révén. – Hamar megtetszett, mert a sakkhoz hasonlóan ez is „agyjáték”, amiben a…

2013. május 23.

Repülés

A repülés kívülről nézve nagyon drága és sznob hobbinak tűnik, pedig egyes vadhajtásai ügyvédjelöltek, sőt egyetemisták részére is megfizethetők Orion Virtual Air LinesAki nem mer, vagy nem akar igazi géppel kísérletezni, az megpróbálkozhat az Orion Virtual Air Lines virtuális gépeivel repülni, amit a www.ori.hu weboldalon a regisztrálást követően meg is tehet. A honlap 2008-ban első lett az Év Honlapja pályázat személyes oldal kategóriájában, a díjat az Internet Marketing Klub (IMK) és a Magyar Marketing Szövetség (MMSZ) szakmai zsűrije ítélte oda. A légitársaság egyfajta időgépként funkcionál, a játék aktuális dátuma mindig a valóságos naptól visszafelé számított 40 év, a jelentkező pilóták korhű gépeken, korhű navigációs eszközök segítségével vezethetik a járatokat a világ minden tájára, élvezhetik a repülés kihívásait annak valóságos veszélyei nélkül. A menetrend szerinti járatokon felül charter járatokat is üzemeltet a légitársaság. A menetrend mindig 15 különböző járatot tartalmaz, amelyeket minden hajnalban frissítenek, ezekből választhatnak a kezdő és a tapasztaltabb pilóták egyaránt. Ha repülni akarunk, első lépésként keressünk egy számunkra szimpatikus repülőklubot, vagy pilótaoktatással foglalkozó céget, de legjobb, hogyha találunk egy ismerőst, akinek köze van a repüléshez, és tud tanácsot…

2013. május 23.

Szeles idők

„A magyar nyelvben ugyanaz a szó vonatkozik az időpontra és az időjárásra, e tárlat is egyszerre szól az idő járásáról, vagy inkább állásáról, a hamleti kizökkent időről, s az eszmék, a történelem, a politika közép-európai mikrometeorológiájáról, a hegyek között átfutó, vitorlát duzzasztó, tépő szelekről, viharokról.” (P. Szabó Ernő, 1992)

2013. május 23.

A Be. reformja, avagy a jogalkotó sohasem pihen? – II. rész

Az Ügyvédvilág előző számában azt ígértük, hogy több riportalanyt (ügyészt, ügyvédet, jogtudóst) próbálunk szóra bírni a Be. reformja kapcsán, és a módosító novella mellett szóló, illetve ellene ható érvekkel, ellenérvekkel igyekszünk az olvasót megismertetni. Beszélgetőpartnereink Dr. Finszter Géza egyetemi tanár, dr. Csiky Ottó és dr. Varga Detre ügyvéd, valamint dr. Ibolya Tibor ügyész.