Életmód

2013. május 23.

Amikor kialszik a tűz

Túlhajszolt, ingerlékeny, fáradt, fásult, keserű, terméketlen, motiválatlan, demoralizált: csak néhány azon jelzők közül, melyek a kiégés tüneteit jellemzik. A burnout jelenség nagyon régóta létezik, ám annak kutatása csupán néhány évtizedes múltra tekint vissza. A BURNOUT fogalma A KIÉGÉS tünetegyüttesét 1974-ben írta le Herbert Freudenberger pszichoanalitikus. „Burnout (kiégés) szindróma krónikus, emocionális megterhelések, stresszek nyomán fellépő fizikai, emocionális, mentális kimerülés állapota, amely a reménytelenség és inkompetencia érzésével, célok és ideálok elvesztésével jár, s melyet a saját személyre, munkára, illetve másokra vonatkozó negatív attitűdök jellemeznek.” Lényege, hogy a hosszan tartó stressz hatására fizikai, érzelmi, mentális kimerülés lép fel, ami reménytelenséggel, depresszív állapotokkal jár. Csökken az önértékelés, a munka eredményessége, nő a mások iránti negatív beállítódás, súlyosabb esetekben testi tünetek, krónikus betegségek léphetnek fel. A kiégettség tüneteiA kiégettség több összetevőből áll: fizikai, mentális és érzelmi kimerültségből, amelyek együttesen depresszív állapotokat idéznek elő. Testi tünetek, amelyek megjelenhetnek: – kimerültség, krónikus fáradtság, fejfájás, alvászavarok. Gyakori, hogy apróbb fertőzések is gyötrik az illetőt, fekélyek, emésztési zavarok is kialakulhatnak. A pszichés tünetek között a depresszió, a kudarcélmény, a tehetetlenség érzete, olykor a düh, az agressszió, a cinizmus, a…

2013. május 23.

A kártérítési, biztosítási jog, valamint a távoltartás gyakorlati problémái

A kártérítési és biztosítási jog gyakorlati alkalmazási kérdéseiről dr. Kovács Kázmér, a Budapesti Ügyvédi Kamara elnökhelyettese, a tavaly októberben a távoltartásról hatályba lépett törvénymódosításról, a jogintézmény alkalmazásának nehézségeiről, dr. Ocskó Katalin Éva a Budai Központi Kerületi Bíróság családjogi csoportvezető bírája tartott előadást a Fiatal Jogászok Egyesülete és az Igazságügyi Fogalmazók és Titkárok Egyesülete által szervezett áprilisi konferencián.

2013. május 23.

A Stockholmi Program II. rész

Az ÜgyvédVilág márciusi számában a Stockholmi Programról indítottunk riportsorozatot. Európa északi fővárosáról többünknek 2009-ig inkább a Stockholm Szindróma jutott eszünkbe, vagyis a túszejtések áldozatainál megfigyelt pszichológiai jelenség, miszerint a kiszolgáltatott helyzetben lévő emberek szeretetet kezdenek érezni rabtartóik iránt.

2013. május 23.

Egy rocksztárjelölt jogász

Dr. Auer Márton 1986. április 6-án született Budapesten. Oklevelét az ELTE Jogi Karán szerezte. Jelenleg a Dr. Bárdos Péter ügyvéd irodájában dolgozik. Főként gazdasági jog és a társasági jog érdekli. Ebben kíván szakosodni. A Rorschach nevű rockzenekar énekese. Szabadidejében sportol (foci, fallabda, télen síelés), zenél és főz. Kedvenc étele a borjústeak. Kedvenc étterme a Marcello Pizzéria és a Centrál Kávéház. Folyékonyan beszél angolul, ért és ír oroszul. Hogy érzed magad a dr. Bárdos Péter ügyvéd irodájában? 2009-ben államvizsgáztam a budapesti ELTE Jogi Karán, ahol dr. Bárdos Péter volt a polgári jog államvizsga vizsgabizottságnak az elnöke. Miközben a folyósón izgatottan vártam az eredményhirdetésre, odalépett hozzám és arra kért, hogy az eredményhirdetés után várjam meg. Hirtelen összeszorult a gyomrom, azt hittem, hogy arról lesz szó, hogy meg fogja magyarázni, hogy miért buktam meg, de nem ez történt. Átnyújtotta a névjegykártyáját és megkérdezte, hogy mik a terveim, lenne-e kedvem ügyvédjelöltként nála dolgozni. (Korábban mi nem találkoztunk, nem tanított engem a tanár úr és ilyen megkeresést még soha nem kaptam.) Én nagyképűen azt válaszoltam, hogy nem szeretnék ügyvéd lenni. Ennek ellenére elmentem hozzá egy…

2013. május 23.

Életbe lép a korrupcióellenes törvény

Magyarország új antikorrupciós törvénye, a 2009. évi CLXIII. tv. a tisztességes eljárás védelméről 2010. április 1-jén lép hatályba. Ennek kapcsán az e|n|w|c nemzetközi jogi tanácsadó csoport kitekintést készített, a világ más országianak hasonló szabályozásait bemutatva. Jutalom csak nálunk van A korrupciós eseteket bejelentő személyt az új törvény alapján kiszabott bírság 10%-nak megfelelő díjazás illeti meg, tehát jutalomban részesül, de csak akkor, ha bebizonyosodik a korrupció, és ha az illetékes hatóságok ezt megelőzően nem értesültek más forrásból a bejelentő által közölt tényekről. A bejelentő személy díjazására vonatkozó rendelkezések legalábbis a korrupció elleni harcban egyedinek számítanak, más országokban csak a bejelentő védelmére vonatkoznak szabályok, és természetesen sok országban van lehetőség egyes szökésben lévő bűnözők elfogását kitűzött jutalommal elősegíteni, amely ezen esetekben serkenti a bejelentő kedvet. Mindemellett az EU szabályozásának köszönhetően az EU-tagállamokban – így Magyarországon is – léteznek törvények a jogi személyek felelősségre vonásáról. Magyarországon a jogszabály, amelynek értelmében a jogi személyek ellen is lehet büntetőjogi intézkedéseket foganatosítani korrupciós bűncselekmények elkövetése esetén, már 2001 óta létezik, tehát semmiképpen nem nevezhető újnak, azonban a gyakorlatban eddig nem játszott jelentős szerepet. Elterjedt módszerek Az…

2013. május 23.

Díjnyertes adótanácsadó – egy magyar jogász nemzetközi sikere

A Euromoney„International Tax Review” című kiadványának „Hungarian Tax Firm of the Year” díját idén az Andrékó Kinstellar Ügyvédi Iroda adócsoportja nyerte el, amelyet dr. Antal Gábor vezet. A 32 éves jogász-adótanácsadó nemcsak maga és csoportja, hanem az egész ügyvédi iroda és az ügyvédi irodai keretben működő adótanácsadói szakma sikerének tartja az elismerést. – A díjat a versenytársak és az ügyfelek véleménye alapján ítélik oda minden évben. Már tavaly is a jelöltek között szerepeltünk – magyarázza Antal Gábor. Dr. Antal Gábor 2003–2004: New York University School of Law, New York, LL.M (nemzetközi adózás szakirányon); 2002–2003: Buckinghamshire Chilterns University College, High Wycombe, Buckinghamshire, United Kingdom együttműködésben a budapesti Open Business School-lal), „Diploma in Management Studies” nevű képesítés, 2000–2003: Miskolci Egyetem, Gazdaságtudományi Kar, adótanácsadó (2002), okleveles adószakértő (2003); 1995–2000: Szegedi Egyetem, Állam- és Jogtudományi Kar, jogi diploma (summa cum laude minősítéssel). Az Ernst & Youngnál és a Linklaters-nél töltött évek után (mely utóbbinál töltött idejéből 5 hónapot a cég londoni irodájában volt kiküldetésben) jelenleg a Linklaters átalakulásával 2008. nov. 1-jén létrejött Kinstellar adócsoportjának vezetője. Az International Bureau of Fiscal Documentation (IBFD) nevű nemzetközi…

2013. május 23.

Gyakorlatorientált nyári jogi egyetem a versenyjog jegyében

Budapest, 2010. 08. 04. – A versenyjog aktuális kérdései jegyében rendezték meg idén az Európai Joghallgatók Egyesületének (ELSA) Nyári Jogi Egyetemét Szentendrén, július végén. A résztvevők az elméleti előadások mellett betekinthettek a magyar versenyjogi gyakorlatba is, a bemutatott esettanulmányok többsége ugyanis a hazai példákra épült. A jog esetében kiemelten fontos, hogy gyakorlati oldalról is mihamarabb megismerjék a hallgatók a szakmát.

2013. május 23.

Lovaglás, lótartás

Az egyik klasszikus ügyvédhobbi a lovaglás. Sportos, férfias (és nőies), kondiban tart, látványos, jól hangzik, és nagyon dögösen fel lehet hozzá öltözni. De persze költséges, és rendkívül időigényes, mint a legtöbb hasonló sportág. Továbbá nem kicsit veszélyes is, elég csak a Superman-t alakító, 2004-ben elhunyt Christopher Reeve-re gondolni, aki a sors fintoraként egy lovasbaleset során bénult le. Lovagolni megtanulni sem most, sem régebben nem ütközött különösebb nehézségbe. Csak ki kell nézni egy közeli lovardát, ahol a tanonc alá tesznek egy megfelelően bamba lovat, amit a tréner a szárral körbesétáltat néhányszor a porondon, és a harmadik alkalommal már azt hinné az ember, ez nem is olyan nehéz, de akkor hirtelen jön a galopp, ha ez sem riasztja el, akkor az első vágta nagy valószínűséggel megteszi a magáét. Ha ezek után is kitartunk az ősmagyar hobbink mellett, akkor jön a következő sokk, amikor meglátjuk egy nyereg, csizma, nadrág és kobak árát, amely a nagy és olcsó sportáruházakban sem alacsony. De az első szabad tereplovagláson mindezt gyorsan elfeledjük. Hát még egy éjjeli vágta során, a mongol sztyeppén. Az igazi kihívás nem is lovagolni…

2013. május 23.

Csokiálmok, álomcsokik, avagy Gombóc Artúr beájulna

Jutalomjáték számomra egy ilyen témájú cikk írása. Nem titok: imádom az édességeket, leginkább a csokoládékat. Bár anyukám édességmentes nevelésének köszönhetően viszonylag későn, csak 4-5 évesen ismertem meg a csokoládét – addig állítólag a csokimikulással a kádban játszottam, nem tudtam, hogy ehető –, azóta jócskán bepótoltam a kezdeti lemaradást. Az 1950-es években marhavérrel színezték az étcsokoládét, hogy sötétebb legyen a színe, így olcsóbb volt az előállítás. Az első táblás csoki 1847-ben jelent meg. Csokoládé honlappal nyertek magyar diákokA nemzetközi ThinkQuest weblapkészítő versenyen indult a Bornemisza Péter Általános Iskola csapata, akik több ezer tizenéves közül lettek az elsők. Honlapjuk különlegessége, hogy minden munkát, az anyaggyűjtéstől a programozáson át a grafikai kivitelezésig, a fiatalok végeztek. http://library.thinkquest.org/08aug/00696/intro1.html A Csokoládé című film alapmű mindenkinek. Persze az édesszájúaknak az azonos című, Joanne Harris által írt könyv is. A minap nagy meglepetés ért: a filmben megismert kis édességbolt hasonmására leltem a IX. kerületben. A Lyan Kft. csokoládé manufaktúrájába néhány lépcsőfok vezet lefelé. Benyitva rögtön megcsap a jól ismert, kellemes, édeskés illat, hiszen helyben is készítenek finomságokat. Rabul ejtő a polcokon sorakozó különleges édességek szinte végeláthatatlan sora. Mint…

2013. május 23.

CompLex Reggeli

A jogügyletek biztonságának erősítéséről szóló, valamint a pénzmosás elleni törvény vezette be az ügyvédeknél az ügyfél- és okmányazonosítást, valamint az ügylet ellenőrzését. Ennek részleteiről, gyakorlati alkalmazásáról tartott előadást dr. Kiss Daisy, a Magyar Ügyvédi Kamara titkára a Complex október 14-i Ügyvédreggelijén.