Szakma

2014. november 11.

Kikényszeríthető-e a haszonélvezeti jogról való lemondás?

A haszonélvezeti jog csak a haszonélvező hozzájárulása (lemondó nyilatkozata) folytán szűnhet meg, a lemondást a haszonélvezetre jogosult akarata ellenére bírósági ítélettel – a közös tulajdon megszüntetése esetén sem – lehet kikényszeríteni.

2014. november 7.

Eshetőleges, de különösen kegyetlen

Az emberölés esetében a különös kegyetlenség, mint elkövetési mód a szándék tudati, akarati oldalához és nem az érzelmi oldalához kapcsolódik, ezért a különös kegyetlenséggel véghezvitt emberölés eshetőleges szándékkal is megvalósítható – szól a Kúria eseti határozata.

2014. november 7.

Miért hasznos a próbaidő?

Ez a jogintézmény a munkaviszonyban álló feleknek arra ad lehetőséget, hogy megismerjék egymást, és meggyőződjenek arról, hogy tudják-e teljesíteni a munkaszerződésből eredő kötelezettségeiket (a munkáltató arról, hogy valóban alkalmas-e a munkavállaló a munkakör ellátására, a munkavállaló pedig arról, hogy valóban azt, ott és úgy kell végeznie, amit a munkaszerződése, munkaköri leírása meghatároz, és hogy meg tud-e felelni a munkáltató elvárásainak). Ha a felek úgy látják, hogy „mást kaptak”, mint amire számítottak, indokolás nélküli nyilatkozattal, azonnali hatállyal megszüntethetik a jogviszonyt. Ha a felek próbaidőt állapítanak meg, a munkaszerződés hatályának megszűnését a próba (a megismerési folyamat) sikerétől vagy sikertelenségétől teszik függővé.

2014. november 6.

Családi élet sérthetetlensége kontra rendőrségi eljárás

Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) október 21-én elmarasztalta Magyarországot az Emberi Jogok Európai Egyezménye (EJEE) 8. cikkének, azaz a magán- és családi élet tiszteletben tartásához való jog megsértése okán, mivel a kérelmezőnek előzetes fogvatartása során nem engedélyezte mostohaanyja temetésén történő részvételét.

2014. november 4.

Közvetítés polgári ügyekben

A mediáció jogintézményét immár 12 éve vezették be a hazai joggyakorlatba, jóllehet a közvetítés, mint olyan nem új keletű: családi ügyekben már korábban is megtörtént. A 2002-es törvény nyomatékosította, hogy a jogviták nem csak pereskedéssel rendezhetők. A jogalkotó azt szerette volna elérni, hogy az állampolgárok saját ügyeik rendezése érdekében maguk is tegyenek aktívan lépéseket.

2014. november 4.

Hasznos cégbírósági információk ügyvédeknek

A BÜK és a cégbíróság munkabizottsága októberben több gyakorlati kérdést is áttekintett. A cégbírák kérik: az ügyvédek alaposan nézzék át az egységes szerkezetű társasági szerződéseket, mert sok esetben előfordul, hogy áttérés esetén benne marad a Gt.-re, régi Ptk.-ra való hivatkozás; vagy még nem tértek át az új Ptk.-ra, de az okirat szövegezése már erre hivatkozik. A hiánypótlási felhívások leggyakrabban ebből erednek.