Ismerje meg különszámunkból a VI. Wolters Kluwer Jogászdíj díjazottjait!


A VI. Jogászdíjról készült Jogászvilág Online Különszám célja, hogy a nyertesek bemutatásával inspirációt nyújtson a szakmai közösségnek, kiderüljön, milyen jogi innovációkat alkalmaznak a legjobbak, milyen irányba mozog a piac. A 8 kategória nyerteseit 2023. november 24-én, egy különleges Díjátadó Gálán hirdették ki. A 2022–2023-as Jogászdíj díjazottjai olyan pályázatokkal indultak, melyek büszkévé tehetik a jogásztársadalmat, inspirációt nyújthatnak a szakmai közösségnek, és példaképet állíthatnak az eljövendő jogászoknak. 

Generatív mesterséges intelligencia, nagy nyelvi modellek, ChatGPT – csak kapkodtuk a fejünket az elmúlt egy évben, hogy mi hallucinálunk-e, vagy az algoritmus: mintha hirtelen egy teljesen új szakmát kellett volna megtanulnunk a jogászi hivatás mellett. És ez valóban így is van: a folyamatos tanulás szükségessége mellett nemcsak a jogszabályok ismeretének naprakészsége, hanem digitális készségeink folyamatos (és további) fejlesztése is elkerülhetetlenné vált, melynek immár egyre szervesebb részét képezi a mesterséges intelligencián (MI) alapuló megoldások ismerete. 

Az intelligencia szó megtévesztő: nem szabad elfelejteni, hogy nem helyettesíti az emberi kreativitást és szakértelmet, a gép nem gondolkodik, azonban a jogi szakmában is nagy segítség lehet a LegalTech eszközök használata. Valójában már ma is sokkal több olyan eszközt használunk a mindennapi életben, mely részben valamelyik MI-módszert alkalmazza, még ha az nem is annyira látványos, mint egy „beszélő” chatbot. 

„A jövő jogásza” (Future Ready Lawyer) kutatás eredményei alapján a jogászok közel háromnegyede állítja, hogy tisztában van a generatív mesterséges intelligencia munkájukban történő alkalmazásának módjával, és egyre nagyobb nyomást éreznek arra, hogy befektessenek és nagyobb mértékben alkalmazzák a technológiai eszközöket. 

Látható, hogy a jogász szakma is felbolydult, a cél azonban továbbra is az, hogy a jogászok a tisztesség, etika és társadalmi felelősség szem előtt tartásával az ügyfelek döntéseit precíz szakmai tanácsokkal segítsék, ügyeikben a legmagasabb színvonalon járjanak el, és minél gördülékenyebbé tegyék a kommunikációt és a saját munkájukat. Ebből a szemszögből tekintve a technológia további segítséget nyújthat a válaszok gyorsabb megtalálásában, vagy a sablonfeladatok elvégzésében azért, hogy több idő maradjon a valódi jogászi, ügyvédi, jogtanácsosi munka tartalmas, kreativitást, emberi nézőpontot igénylő feladataira, és általánosan csökkentse a jogászokra nehezedő mindennapi munkaterhet. 

Az innováció azonban nem korlátozódik a technológiára, ahogy a példaértékűség és ügyfélközpontúság sem: a Jogászdíj ezen szempontjai alapján a bírálóbizottság a jogászi hivatás művelésének minden spektrumát figyelembe véve díjazta azokat a megoldásokat, ügyeket, projekteket és tehetségeket, akik kiemelkedőt alkottak a saját területükön.  

A pályázatokon egyértelműen látszott, hogy a befektetett emberi munka, a kitartás, és magas szintű szakértelem nem helyettesíthető, nem megkerülhető. A pályázatok rendkívül változatosak voltak, a bírálóbizottságnak nem volt könnyű dolga: egyéni történetek, vállalati ügyfelekért vívott tárgyalótermi csaták, digitális innovációk, jó és nehéz ügyek, valamint fiatal és még fiatalabb tehetségek versenyeztek az idei kategóriákban. Az idei évben először a szakmai kategóriák mellett Közönségdíj is kiosztásra került, továbbá a már hagyományosnak számító Életműdíjjal is méltóképpen elismerték a szakma egyik kiemelkedő alakját az eseményen. 

A 2022–2023-as Jogászdíj díjazottjai olyan pályázatokkal indultak, melyek büszkévé tehetik a jogásztársadalmat, inspirációt nyújthatnak a szakmai közösségnek, és példaképet állíthatnak az eljövendő jogászoknak.

A Wolters Kluwer Jogászdíj kiadvány teljes egészében ingyenesen letölthető innen.
Életműdíjat vehetett át dr. Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara 2023-ban leköszönt elnöke.
Az év jogásza/csapata adatvédelem és compliance kategória:

Precursor Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. szakértői csapata: dr. Kollárné dr. Dombi Flóra, dr. Kollár Gergő, dr. Hohmann Balázs

A pályázat címe: Élen a szakterületi jó gyakorlat kialakításában – a Magyar Gyermekonkológiai Hálózat SCOPEDIS archivált mintagyűjtemény szervezeti és működési jellegű belső szabályozásának kialakítása

A díjat átadta: dr. Sükösd Péter, a Magyar Vállalati Compliance Társaság elnöke, az Extreme Digital-eMAG Kft. Jogi, Compliance és Kormányzati Kapcsolatok Igazgatója

Az év jogásza/csapata adójog kategória:

CSŐVÁRI LEGAL

A pályázat címe: KKV holding-struktúra 2.0: beruházások egész évben óriási kedvezménnyel!

A díjat átadta: dr. Vámosi-Nagy Szabolcs, címzetes egyetemi tanár, ELTE ÁJK

Az év jogásza/csapata digitális szakértői megoldások a jogi szakmában kategória:

Magyar Telekom Nyrt. Csoport Jogi Igazgatósága, Legal Service Evolution Squad (vezető: dr. Ungváry Botond, csapattagok: dr. Demény Péter, dr. Keresztury Marcell László, dr. Mikó Lilla, Pénzes Éva)

A pályázat címe: A Legal Magic Book: a jogtanácsosok digitális jogi szolgáltatásait összefogó intranetes portál és digitális megoldásainak bemutatása

A díjat átadta: dr. Jakab Roland, a Mesterséges Intelligencia Koalíció elnöke

Az év jogásza/csapata ESG kategória:

Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda

A pályázat címe: Miből lesz a Zöld Ingatlan? avagy a fenntartható fejlődés ösztönzése az ingatlaniparban zöld-kötvény befektetések révén

A díjat átadta: dr. Fábián Ágnes a Joint Venture Szövetség elnöke, a Henkel Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója

Az év jogásza/csapata szellemi alkotások joga kategória:

Oppenheim Ügyvédi Iroda

A pályázat címe: Ki nevet a végén? – Egy humorcsatorna nevének története

A díjat átadta: dr. Lábody Péter, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala jogi, nemzetközi és innovációs ügyekért felelős elnökhelyettese

Az év jogásza/csapata társasági jog, vállalatfelvásárlás és versenyjog kategória:

Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda (versenyjogi csapata)

A pályázat címe: Győzelem a Kúria előtt – avagy közreműködés a versenyjogi mögöttes felelősség új szabályrendszerének bírósági lefektetésében

A díjat átadta: dr. Hegymegi-Barakonyi Zoltán, a Magyar Versenyjogi Egyesület elnöke

Az év fiatal jogász tehetsége:

Dr. Biró Zsófia

A pályázat címe: Stratégia – Innováció – Szabályozás: interdiszciplináris megközelítésben az energiajog

Mentora: dr. habil. Berke Gyula

A díjat átadta: dr. Herczegh Zsolt, a Budapesti Ügyvédi Kamara Jogtanácsosi Tagozatának elnöke

Az év joghallgató tehetsége:

Bálint János

A pályázat címe: Uniós platformszabályozás komplex szemlélettel

Mentora: dr. Gosztonyi Gergely

A díjat átadta: Prof. dr. Trócsányi László, Magyar Jogász Egylet elnöke, a Károli Gáspár Református Egyetem rektora

A Közönségdíjat

dr. Kósa Ferenc kapta.

A pályázat címe: Elektronikus ingatlan adásvétel (egyéb ingatlant érintő jognyilatkozat) az E-ING előtt

A díjat átadta: dr. Megyeri Andrea LLM, a Wolters Kluwer Hungary Kft. Innovációs és tartalomfejlesztési igazgatója




Kapcsolódó cikkek

2024. május 21.

Kötelező lesz az elektronikus aláírás

Nagyot fejlődött az elektronikus dokumentumkezelés és az ügyintézés, de egy kritikus ponton általában megbicsaklik a folyamat – ez pedig a hitelesítés. Legyen szó magánszemélyek hivatali vagy szolgáltatói ügyintézéséről, esetleg két vállalkozás közötti üzleti szerződésről, a legtöbb esetben a teljesen digitalizált folyamat egy pontján belép az analóg világ: amikor a dokumentumokat kézzel írják alá az érintett felek. Hamarosan azonban komoly változás várható – számol be az ITBusiness.hu.

2024. május 21.

Vajon az ügyvédeknek is lesz majd AI avatárjuk?

A cím hallatán vélhetően sokaknak egy jövőbeni, tárgyalótermi 3D-s hologram ugrik be, azonban nem kell ennyire távoli, futurisztikus jelentre gondolni! A videós avatarok már 2024-ben is dolgoznak „helyettünk”.

2024. május 17.

Jog és kommunikáció konferencia: a jog nemcsak a jogászoké

A Wolters Kluwer Hungary, a Szegedi Tudományegyetem Üzleti Jogi Intézete és az SZTE Európai Értékek Elemző Központja szervezésében május 15-én Szegeden rendezett konferencia célja volt, hogy megvilágítsa, felkészültek vagyunk-e mindazokra a kommunikációs jelenségekre, amelyekkel a technológiai fejlődés eredményeként a digitális környezetünkben nap mint nap szembesülünk és miként kezelhetők ezek adatvédelmi, versenyjogi és fogyasztóvédelmi jogi nézőpontból.