Kálmán Attila cikkei


Kálmán Attila  |  2017. május 30. A jövő jogásza

A büntetőbíró könnyei

Dr. Frech Ágnes az ország egyik legismertebb büntetőbírája, hiszen a nevével ítélkező bíróként – de leginkább a Fővárosi Bíróság kollégiumvezetőjeként és szóvivőjeként – is sokszor találkozhatott a nyilvánosság. Sikeres, 40 esztendős pálya van mögötte, ráadásul 2012-es nyugállományba vonulás után, az OBH szakértőjeként is aktív szereplője a jogszabály-előkészítésnek. Egyik szakmai „fájdalma”, hogy a büntetőjogi reform részeként nem állhatott fel egy önálló, a fiatalkorúak bírósága. E korosztály „specialistájaként” szívesen emlékszik vissza pályája „szelídebb” elejére, amikor még „szerethetőbbek voltak a fiatal elkövetők, sokukat egyszerűen a rossz vagy drámai sorsa juttatta oda, ahová”. Nem egy drámai esetet tárgyalt. „Soha nem felejtem el azt az intézetis fiút, aki az utolsó szó jogán az Anyám tyúkját szavalta el. Megejtő volt, mindannyian megilletődve hallgattuk a tárgyalóteremben. Még a bírói tanács tagjai is sírtak”.

Kálmán Attila  |  2017. április 12. Napi

Kúria: Bonyolult, de tisztul a közbeszerzési ítélkezés

A közbeszerzési ítélkezés vizsgálata során nem merült fel olyan probléma, amely jogalkotási javaslatot indokolna, ugyanakkor az elmúlt évek törvényi és bírósági illetékességi változásai miatt sok mindenre rámutatott az e célból felállított joggyakorlat-elemző csoport. A munkacsoport vezetője, dr. Márton Gizella kúriai bíró szerint a 2011-es törvényi változás egy erős jogorvoslati előszűrőt épített be, amikor akár 900 ezer forintot is kitevő összegre emelte a hatósági szolgáltatási díjat, így meggátolandó a láthatóan felesleges jogorvoslati procedúrákat. Számos ügy már eleve nem kerül a Közbeszerzési Döntőbizottság elé, így pedig bíróságon sem támadható meg, az ügyszámok alapján pedig látható, hogy a módosítás elérte eredeti célját, a bíróságok tehermentesítését. Ma már kevesebb gondot jelent a kötelező peregyesítések kérdése is, tévesen alig tesznek át polgári pert a közigazgatási és munkaügyi bíróságra. A Jogászvilág.hu kérdésére a csoportvezető – szigorúan a magánvéleményét kifejtve – úgy vélte, megfontolandó lenne a közbeszerzési bírósági illetékesség újragondolása.

Kálmán Attila  |  2017. április 4. Szakma

Új Ptk. – „Végtelenített” ítéletelemzések a Kúrián

A Kúrián öt jogegységi csoport kezdte meg az új Ptk. alkalmazásának vizsgálatát; az egy éve indult munka az alsóbb fokú ítélkezésben felmerülő problémákat, eltérő jogértelmezéseket igyekszik feltárni. Sajátosságuk, hogy nem azonosak a Kúrián egyébként működő joggyakorlat-elemző csoportokkal, ami praktikusan azt jelenti, hogy mandátumuk lényegében kötetlen, tehát – a célokból fakadóan – referálási kötelezettség és határidők nélkül végzik az elemzéseket. A lényeg éppen az, hogy e grémiumok a későbbiekben is rávilágíthassanak az újabb és újabb kérdésekre, melyeket azután a jogértelmezési kérdésekben állást foglalni hivatott szakmai fórumokhoz továbbítanak.

Kálmán Attila  |  2017. március 28. A jövő jogásza

Megújul a dr. Vathy Ákos-díj

Idővel az ország minden fiatal bírája pályázhat a dr. Vathy Ákos-díjra – fogalmazott lapunk kérdésére a Nyíregyházi Törvényszék és a Fővárosi Törvényszék elnöke egyaránt. Az elismerést 1995-ben a névadó halálának évében és az ugyancsak róla – a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bíróság és a Fővárosi Bíróság büntető kollégiumának egykori vezetőjéről – elnevezett alapítvány létrehozása óta ítélik oda olyan fiatal bíráknak, akik hozzájárulnak az általa vallott és megvalósított értékek megőrzéséhez. Az alapítvány ugyan megszűnik, de a díj tovább „él” az említett két törvényszék gondozásában, és jövő évtől már civilisztikai ügyszakos fiatal bírák, valamint bírósági titkárok is megpályázhatják.

Kálmán Attila  |  2017. február 28. Szakma

Szellemi alkotásoktól szárnyal az EU

Magyarországon meglehetősen alacsony a szellemitulajdon-védelmi intelligencia, még az egyetemi tanárok körében is előfordulnak hihetetlen tudásbeli hiányosságok – hangzott el a Versenyképesség és szellemi alkotások az Európai Unióban című, Tattay Levente egyetemi tanár tollából és a Wolters Kluwer gondozásban megjelent munkájának múlt heti bemutatóján. Fontos lenne, hogy ez a jogág „jöjjön le az elefántcsonttornyából”, hisz nagyon is valóságos kérdésekről és problémákról van szó. Időben fel kell készülni az egységes EU-szabadalmi előírásokra, ellenkező esetben szabadalmi cunami várható.

 

Kálmán Attila  |  2017. február 24. Szakma

Kriminológia: bravúrral bűnről és büntetésről

Szerkesztési bravúrnak nevezete Hack Péter egyetemi docens a Kriminológia című, a Wolters Kluwer gondozásában megjelent ezer oldalas, hiánypótló művet, mely véleménye szerint felépítésében és nyelvezetében is igényes mű. A kritikai szemléletű kötetet méltatva Bíró Judit egyetemi docens úgy fogalmazott, a szerkesztők a szerzőkkel közösen nemcsak a bűnre és büntetésre fókuszáltak, hanem figyelemmel voltak a világunkra és a szenvedésre is.

Kálmán Attila  |  2017. január 31. Napi

Kúria – Régi-új igazságügyi kultúrkörben

A Kúria idei tervei szerint összesen nyolc joggyakorlat-elemző csoport veszi górcső alá a hazai bíróságok ítélkezési munkáját, így a közérdekű adatok kiadásával és az adatvédelemmel kapcsolatos perektől kezdve a választási és népszavazási eljárásokkal kapcsolatos jogorvoslaton át a büntetés-végrehajtási bírói gyakorlatig – hangzott el hétfőn a Kúria Teljes Ülésén, ahol Darák Péter elnök kiemelte: a legfőbb bírói fórum számára 2017 az új eljárási kódexekre való felkészülésről szól.

Kálmán Attila  |  2016. december 19. Napi

Az online vásárlások buktatói

Tévesen kiírt árak, kibontás után nem visszaküldhető DVD-k, elutasítás az egyedi kérésre legyártott póló miatt – sok bosszúsággal találkozhatnak az utolsó pillanatban internetről vásárlók. A Budapesti Békéltető Testület őket segíti jó tanácsokkal.

Kálmán Attila  |  2016. december 5. Napi

Békéltető fogyasztóvédelem

A budapesti békéltető testület 2016 szeptemberében honlapján elindított egy pozitív listát ama vállalkozásoknak, amelyek egyezséget kötnek a fogyasztókkal. Ennek jelentősége, hogy e vállalkozások sokszor fogyasztóbarát hozzáállása a sikeres eljárás kulcsa.

Kálmán Attila  |  2016. november 29. A jövő jogásza

Joghallgató „sztárügyvédek”

Harmad-, negyed- és ötödéves jogászhallgatókra bízta a portugál Aventeira-csoport a magyarországi szabadalommal védett Gyomorkeserű gyártójának, az e tekintetben piacvezető Élet Elixírje Kft. teljes körű jogi átvilágítását, miután arról döntött, üzletrész-felvásárlással megszerzi a kft. tulajdonjogát. A tranzakciót – piaci elemzők – a portugál cég legnagyobb magyarországi akvizíciójaként jegyzik. A hazai és nemzetközi társasági, illetve cégjog világában tevékenykedők szerint a mindez ideig példátlan megbízást a Varga Yvett, Gaál Péter és Vörös Eszter által fémjelzett, a világ egyik legnagyobb és legelismertebb globális jogi irodája, a DLA Piper által támogatott csapat kapta meg.