Kálmán Attila cikkei


Kálmán Attila  |  2018. június 19. Cégvilág

A GDPR felértékeli az adatvédelmi szaktudást

A GDPR hatályba lépésével felértékelődik az adatvédelmi szakjogászok és a jogi szakokleveles szakemberek képzése, melyek az ELTE Jogi Továbbképző Intézetének egyre népszerűbb kurzusai. A gyakorlatorientált tananyagról a NAIH szakemberei gondoskodnak, a legfrissebb hazai és európai jogalkalmazásokhoz igazodva. Ezekről is beszélgettünk Péterfalvi Attilával, a NAIH elnökével, a képzések felelősével.

Kálmán Attila  |  2018. június 13. Szakma

Kúria – Lebegő közigazgatási kollégium

A Közigazgatási Felsőbíróság létrehozása miatt bizonytalanság övezi a Kúria Közigazgatási-Munkaügyi Kollégiuma közigazgatási szakágának és bíráinak a jövőjét. Egyelőre mindössze annyi biztos, hogy a szervezési, igazgatási és egyéb feladatok áttekintésére hamarosan megalakulhat egy, az igazságügyi miniszter által életre hívott szakmai bizottság, amelyben mások mellett kúriai bírók is rész vesznek.

Kálmán Attila  |  2018. március 19. Napi

Vitafórumot szerveztek az e-kapcsolattartásról

Az e-kapcsolattartás anomáliáról tartott március 5-én vitafórumot az Ügyvédekkel a Demokratikus Jogállamért Egyesület a BÜK székházában. Az egyesület szerint az e-rendszer bevezetése annak ellenére derült égből villámcsapásként érte az ügyvédeket, hogy a vonatkozó jogszabály már 2015-ben megszületett.

Kálmán Attila  |  2018. január 29. Szakma

Kúria – felkészülés a választásra

A Kúria a következő időszakban 15 táblabíróval „erősíti” a választási jogorvoslatok elbírálására; s bár e döntéseiket vélhetően politikai felhangok kísérik majd, ezekre a legfőbb bírói fórum a jövőben is visszafogottan reagál.

Kálmán Attila  |  2017. december 18. Szakma

Vádfelelősség és aktív pervezetés – Bírósági felkészülés az új rendtartásokra

A polgári és büntető ügyszakos bíráknak legkésőbb az új eljárásjogi kódexek életbe lépéséig egy központi vizsgarendszer alapján és legalább 90 százalékos eredménnyel kell számot adniuk tudásukról, így az átállás várhatóan zökkenőmentes lesz, és biztosítja az ítélkezés folyamatosságát az alsóbb és felsőbb bíróságokon egyaránt. A polgári perrendtartástól és a büntetőeljárási törvénytől a jogalkotók és a jogalkalmazók is azt várják, hogy a bevezetendő újítások nyomán mindkét ügyszakban gyorsabbak és hatékonyabbak lehetnek az eljárások.

 

 

 

Kálmán Attila  |  2017. december 13. Napi

Kúria – Újper-dömping jogos védelem ügyében?

A jogos védelem kúriai megítélésében immár egyértelműen megjelenik a szemléletbeli változás, és visszatükrözi a jogalkotónak azt a szándékát, hogy e minősítés bírói megítélésekor az áldozatvédelemre helyezi a hangsúlyt, azaz „az áldozat oldalára áll”. Ebből következően a legfőbb bírói fórum idén novemberben immár másodjára hozott a korábbi jogerős elmarasztalással ellentétes, felmentő ítéletet. Az óbudai, rablási-autós üldözéses ügyben kimondta, a jogos védelem a javak védelmére is értendő alkotmányos alapjog. Mivel a Kúria szerint az alsóbb bíróságoknak már a korábbi jogszabályok alapján is hasonlóan kellett volna eljárniuk, nem kizárt, hogy a korábban ugyancsak jogerősen elítéltek akár tömegével kérni fogják ügyük újratárgyalását a legfőbb bírói fórumtól.