Cégvilág

2014. december 11.

A fegyelmi felelősség kérdései I.

A munkaviszonyban, illetőleg a közszféra munkaviszony jellegű jogviszonyaiban foglalkoztatottakat a rájuk irányadó jogszabályok, kollektív szerződés, illetve a velük kötött szerződések, illetőleg kinevezésük alapján különféle kötelezettségek terhelik. A fegyelmi felelősség kérdése akkor merül fel, ha e kötelezettségeket a foglalkoztatott megszegi. A fegyelmi felelősség szabályozásának három fő témaköre: a felelősséget megalapozó kötelezettségszegések, az ezekből fakadó jogkövetkezmények, valamint az ezek megállapítására irányadó eljárás.

2014. december 9.

Kármegosztás, a munkavállaló kárenyhítési kötelezettsége

Egy munkaviszonyban kétségtelenül a munkáltató az anyagilag erősebb fél. Ez indokolhatja-e azonban azt, hogy a munkahelyen bekövetkező valamennyi kárt a nyakába varrjunk? A Munka Törvénykönyve a felek arányos teherviselésére törekszik, amely a munkavállalók felelősségteljes munkavégzését és gondos hozzáállását feltétlenül elősegíti. Fontos észben tartani, hogy a munkahelyen is felelősek vagyunk magunkért és kollégáinkért. Ez nem csak erkölcsi parancs, hanem jogszabályi követelmény is.

2014. december 8.

A kreatív szektor a harmadik legnagyobb munkaadó

A kreatív- és kulturális iparágban dolgoznak a legtöbben Európában az építőipar és a vendéglátóipar után, a szektor vonzza a helyi, fiatal munkaerőt – derült ki a EY (korábban Ernst&Young) tanácsadó cég friss felméréséből, amelynek eredményeit az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület közölte.

2014. december 5.

Így változnak az élőmunka adói és járulékai

Az őszi adócsomagnak a munkavállalókat érintő rendelkezései közül a legfontosabbak két jelentős célt szolgálnak: egyrészt a családok további támogatását, másrészt a nem pénzben adott juttatások rendszerének átalakítását – írja PwC elemzése.

2014. december 3.

Munkaerő-kölcsönzés és kárfelelősség

Munkaerő-kölcsönzés esetén hogyan különül el a munkáltató és tényleges foglalkoztató? A kölcsönzött munkavállaló károkozása esetén melyek az általános kárfelelősségi szabályok? Ha a kölcsönzött munkavállaló kárt okoz harmadik személyeknek, az okozott kárért melyik munkáltató felel? A munkáltatói felelősségbiztosítás alapján történő helytállás és a munkaerő-kölcsönzés sajátos szabályai milyen nehézségekbe ütköznek a gyakorlatban? Jelen írásunkban ezen kérdések megválaszolására vállalkozunk.

2014. november 27.

Fogyasztó – védelem

Az utóbbi egy évben hat százalékkal nőtt a fogyasztószerek magyarországi forgalma, és tőzsdére megy a hazai fitneszguru nevével fémjelzett Norbi Update. Ez a két friss hír is jelzi, hogy mekkora – milliárdos üzlet – az elhízás elleni készítmények piaca.
A tudomány azonban nem mindegyik szer hatékonyságát igazolja.

2014. november 27.

Jogeset: baleseti kártérítés

Munkahelyi baleset következtében a felperes súlyos sérüléseket szenvedett, amely 44 százalékos egészségkárosodást és 50 százalékos munkaképesség-csökkenést eredményezett. A felperes keresete 5 millió  nem vagyoni, 480.949 forint vagyoni kártérítés kamatokkal történő megfizetésére, valamint gyógyszerköltség és közlekedési többletköltség megfizetésére irányult.

2014. november 24.

Így ne fizessen rá a karácsonyi partira!

Pár nap múlva már decembert írunk. A legtöbb cégnél teljes gőzzel szervezik az év végi rendezvényeket. Mire figyeljünk az előkészületek során? És mi a teendő, ha hiba csúszik be a gépezetbe? Ki felel az okozott károkért? Hol van az a határ, amely átlépése a munkaviszony megszüntetéséhez vezethet? Jelen írásunkban ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat.

2014. november 24.

Az önkéntes munkát népszerűsíti a szaktárca

Az önkéntes munkát népszerűsítő kampányt indított az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) hétfőn, a december 5-éig tartó akció célja, hogy felhívja a figyelmet az önkénteseket foglalkoztató szervezetekre, intézményekre.