Kálmán Attila cikkei


Kálmán Attila  |  2013. december 3. Szakma

Egy fogházzenész és a Nyugat „meghódítása”

„Kedves Gyárfás Ur! Megemlékezését köszönettel vettem. Nekem is jól esik, ha az itteni kényszer tartózkodásra nem rossz emlékkel gondolnak vissza, bár ezért nem illet köszönet, mert ez kötelességgel párosult emberiességi követelmény. Kérem, hogy gondoljon továbbra is oly szivesen ránk, mint ahogy mi gondolunk Önre, a fogház zenész gárdájában kifejtett agilis müködésére és fegyelmezett magaviseletére. Szivélyes üdvözlettel: Buzogány Mózes százados.” – szó és betű szerint ezzel a levéllel köszönte meg börtöntevékenységét az éppen csak a felnőtt kor küszöbét átlépő Gyárfás Kálmánnak a szombathelyi fogház vezetője, miután a fiatalember disszidálási kísérlete után letöltötte a rárótt hónapokat. Helyt állt, mint később is oly sokszor: értelmiségiekkel összezárva a legsötétebb időszak bírósági, ügyészségi állományának adnak börtönkoncerteket. Ezt megelőzően, szakmai vitába keveredik az orvosi egyetem illetékeseivel, melynek lenyomata a „lázadó” távozása. Szerencséjére a disszidálási kísérlete után néhány évvel rehabilitálják, némi csellel pedig már az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán kezdi meg tanulmányait, az addigra rég elhurcolt, s a második világháború végén meggyilkolt néhai ügyvéd édesapja nyomdokaiba lépve. Két és fél év alatt – munka mellett – summa cum laude diplomázik a ma 83 éves férfiú, aki idős kora ellenére kiváló humorral emlékszik vissza fordulatos, olykor nem éppen zökkenőmentes életének állomásaira.

Kálmán Attila  |  2013. november 28. Szakma

Szegény a nép ügyvédje

Jóllehet sok százezer ember vette eddig igénybe a tíz éve életre hívott, a „nép ügyvédjeként” is becézett állami jogsegélyszolgálatot, ám miközben a rászorulók körében egyre népszerűbb az intézmény, maguk az ügyvédek jóval kevésbé vállalnak benne szerepet. Bár a számuk egy évtized alatt megduplázódott, ám így is mindössze alig több mint hatszázan dolgoznak a rendszerben. Ez nem is csoda, hiszen máig alig változott az amúgy is igen alacsony óradíjuk, a kifizetések pedig olykor hónapokat csúsznak. Az ügyvédek rendszerhibát emlegetnek, miközben a jogsegélyszolgálat szakmai irányítója, a KIH szerint a panaszok többsége abból ered, hogy sokan nem rendelkeznek pontos információkkal a díjmegállapítás jogszabályi hátteréről.

Kálmán Attila  |  2013. október 25. Szakma

Viva Verdi! – fehérek közt egy európai – 2. rész

„A rendszerváltás után negyed századdal úgy tűnik, inkább visszafelé megyünk az időben, semmint előre. Mivel egyszerre vagyok magyar patrióta és elkötelezett európai polgár, valódi citoyenként azt szeretném, hogy a hazám egyszer igazi, a szó nemes értelmében európai ország legyen” – fogalmazza meg a közéleti és az egyéni szabadságjogok iránti mély polgári elkötelezettségét dr. Szlávnits László Eötvös-díjas ügyvéd. Elsőgenerációs értelmiségiként sokáig koncertzongoristának készül, ám szorgalma kevesebb a tehetségénél, így önként és időben vált: a székesfehérvári zenei szakiskolai érettségi után az ELTE jogi karán köt ki. (Az interjú második, befejező része.)

Kálmán Attila  |  2013. október 25. Szakma

Viva Verdi! – fehérek közt egy európai

„A rendszerváltás után negyed századdal úgy tűnik, inkább visszafelé megyünk az időben, semmint előre. Mivel egyszerre vagyok magyar patrióta és elkötelezett európai polgár, valódi citoyenként azt szeretném, hogy a hazám egyszer igazi, a szó nemes értelmében európai ország legyen” – fogalmazza meg a közéleti és az egyéni szabadságjogok iránti mély polgári elkötelezettségét dr. Szlávnits László Eötvös-díjas ügyvéd, akit a budapesti szakmai kamara 2010-ben a száz legjobb közé ajánlott. Elsőgenerációs értelmiségiként sokáig koncertzongoristának készül, ám szorgalma kevesebb a tehetségénél, így önként és időben vált: a székesfehérvári zenei szakiskolai érettségi után az ELTE jogi karán köt ki. Széles körű, tárgyalószintű nyelvtudásának, irodalmi és zenei műveltségének alapjait szüleitől kapja meg.

Kálmán Attila  |  2013. október 9. Szakma

Közbeszerzés mackóval, hajnali munka hógolyóval – 2. rész

Jogásznak tanult, újságíró lett, majd főszerkesztő, munkájában pedig éppen húsz éve ötvözi a két szakmát dr. Jablonszky László, a Wolters Kluwer Kft. kiadói igazgatója, aki az e napokban éppen 20 éves Jogtár alapító főszerkesztője. Kezdetektől részt vett a Jogtár, mint termék kigondolásában, összerakásában és menedzselésében. Sajátos humora, közvetlensége különleges embert rejt: irodai kanapéján állandó vendég – mi több, munkatárs egy mackó, melynek nevét firtatva a felelet: „a nyomdafesték tűrőképessége miatt kénytelen vagyok öncenzúrát gyakorolni, de ha elmesélem a történetét, akkor azért könnyen rá lehet jönni, hogy hívják”. A mackó tehát nem csak csendes társ, hiszen „sokszor magammal viszem például a közbeszerzési eljárásokra is”. A másik kanapéállatka egy báránybőrbe bújtatott farkas. „Vele jelzem, ki mire számíthat: az is üzenet, ha a bőr fenn van a farkas fején, s az is, ha nincs” – jelzi, valójában mennyire béketűrő főnök lehet. (Az alábbiakban a dr. Jablonszky Lászlóval készített interjú második, befejező része olvasható. Az első rész az ügyvédvilág.hu keddi kiadásában jelent meg.)
 

Kálmán Attila  |  2013. október 8. Szakma

Közbeszerzés mackóval, hajnali munka hógolyóval

Jogásznak tanult, újságíró lett, majd főszerkesztő, munkájában pedig éppen húsz éve ötvözi a két szakmát dr. Jablonszky László, a Wolters Kluwer Kft. kiadói igazgatója, aki az e napokban éppen 20 éves Jogtár alapító főszerkesztője. Kezdetektől részt vett a Jogtár, mint termék kigondolásában, összerakásában és menedzselésében. Sajátos humora, közvetlensége különleges embert rejt: irodai kanapéján állandó vendég – mi több, munkatárs egy mackó, melynek nevét firtatva a felelet: „a nyomdafesték tűrőképessége miatt kénytelen vagyok öncenzúrát gyakorolni, de ha elmesélem a történetét, akkor azért könnyen rá lehet jönni, hogy hívják”. A mackó tehát nem csak csendes társ, hiszen „sokszor magammal viszem például a közbeszerzési eljárásokra is”. A másik kanapéállatka egy báránybőrbe bújtatott farkas. „Vele jelzem, ki mire számíthat: az is üzenet, ha a bőr fenn van a farkas fején, s az is, ha nincs” – jelzi, valójában mennyire béketűrő főnök lehet.

Kálmán Attila  |  2013. október 4. Szakma

Törvénybe iktathatják az ügyvédvilág reformját

Remény van arra, hogy az ügyvédi kamara által néhány hónapja indított átfogó, a letétkezelést és a fegyelmi eljárásokat érintő reformok fontosabb passzusai, vagy legalább egy részük beépül a hivatásrendről szóló törvénybe, melyet várhatóan ősszel módosít a parlament.

Kálmán Attila  |  2013. szeptember 27. Szakma

„Nézd meg, hogy van-e Jogtára!”

Torda Csabáné tatai ügyvédnő a legelsők között fizetett elő a napokban immár a huszadik évfordulóját ünneplő Jogtárra, a szolgáltatás iránti „hűsége” azóta is töretlen. A jubileum alkalmából kérdeztük őt a kezdetekről és a tapasztalatairól.

Kálmán Attila  |  2013. szeptember 13. Napi

Köznevelés: már vizsgálódik az ombudsman

Akár az Alkotmánybíróságon landolhat a köznevelési törvény, ha az ombudsmani hivatal elindított vizsgálata és a beérkező panaszok alapján ez indokolt. Valószínűleg ilyen kifogásolt passzus lehet a diákok kötelező, nyolcórás iskolában tartásának kérdése – értesült az ugyvedvilag.hu.

Kálmán Attila  |  2013. szeptember 12. Szakma

Az ELTE-ről a Matulába – 2. rész

A Balázs és Holló Ügyvédi Iroda alapító társtulajdonosa, dr. Holló Dóra gyakran a munkába is kerékpárral jár, s már egyetemistaként imádta a természetjárást. Jóllehet az elhibázott jogi képzés nyomán leromlott diáktudás miatt húszévnyi egyetemi oktatást hagyott nemrég maga mögött, tudáséhsége adjunktusként is csillapíthatatlan. Személyiségtesztje alapján az átlagosnál háromszor nagyobb a tanulási vágya, jelenleg éppen munkajogi szakképzésen vesz részt Pécsett. A gazda­sági jogágak, így például a vállalati fúziók, a munkajog és az adatvédelem specialistája rendkívül kiegyensúlyozott, mindenfajta fölényességtől mentes ügyvédnő, aki anyaként is a szü­leitől kapott önállóságot adja tovább: „bi­zonyos kapufák között, de szabadon kell hagyni a gyermeket, hogy az életét működtesse”. Az általa alapítandó gimnáziumban is e szellemiséget szeretné továbbadni, ez lesz az ő friss szellemiségű, de magas erkölcsiséget adó, bentlakásos Matulája. (Az interjú második, befejező része.)