Világjogász

2021. július 9.

Jogellenesen kezelték az olasz pizzafutárok adatait

Az olasz Foodinhónak, a GlovoApp23 leányvállalatának módosítania kell a futárok adatainak kezelési gyakorlatát a digitális platformon keresztül, és ellenőriznie kell, hogy az élelmiszer- és egyéb termékek megrendelésének fogadására és kiosztására használt algoritmusok nem vezetnek-e megkülönböztetéshez.

2021. július 9.

37 amerikai állam és a főváros beperelte a Google-t a Google Play miatt

Harminchét amerikai állam- és kerületi főügyész perelte be közösen a Googlet a versenyszabályok megsértése címén. A felperesek szerint a Google megvásárolta a versenytársait és korlátozó szerződésekkel tartotta fenn jogellenes monopóliumát az alkalmazásáruházában.

2021. július 8.

Pereket és pénzügyi szankciókat kérhet az EP Magyarország ellen

Az Európai Parlament felszólítja az unió tagállamait, hogy vigyék az uniós bíróság elé a magyarországi melegellenes törvényeket, a bizottságtól pedig pénzügyi szankciókat követelnek – többek között ezt tartalmazza az Európai Parlament készülő állásfoglalása, amelyet valószínűleg nagy többséggel szavaznak majd meg a héten a képviselők Strasbourgban. Az öt frakció által beterjesztett szöveg szerint az új törvény egy lépés az alapjogok teljes szétverése és a politikai cenzúra felé.

2021. július 8.

Tőkés László nyert a székely zászló ügyben

Tőkés László, az erdélyi magyarok európai képviselője nagyváradi irodájának otthont adó épületére kitűzte Székelyföld és Partium zászlóit, identitása kifejezéseként. A román hatóságok ugyanakkor reklámzászlónak minősítették a lobogókat, és felszólították azok eltávolítására. Tőkés a véleménynyilvánítás szabadságához fűződő jogának megsértése miatt fordult a Bírósághoz, amely kimondta, hogy Románia megsértette eljárási alapon az Egyezmény 10. cikkét, mivel nem vizsgálták meg alaposan az ügy összes releváns bizonyítékát, illetve az ítéletek indokolásai is sommásak voltak.

2021. július 5.

Egyre kevesebb a szabadságelvonással járó büntetés

A Lausanne-i Egyetem által az Európa Tanács számára készített, a 2020-as SPACE II éves felmérés szerint 2019-től 2020-ig 3% -kal csökkent a szabadságmegvonással járó büntetések és intézkedések száma, így egyre több elkövetővel szemben alaklamaznak olyan büntetést, vagy intézkedést, amellyel nem vonják ki őt a társadalomból. 2019-ben még csak 1.456.192 esetről számoltak be, 2020-ra ez 1.500.547 elkövetőre nőtt. Ezt támasztják alá a pártfogó ügynökségek által szolgáltatott adatok. Olyan közösségi szankciókat és intézkedéseket alkalmaznak, mint például az elektronikus megfigyelés, a közszolgálat, a házi őrizet, a kezelések, a félszabadság és a feltételes szabadlábra helyezés. január 31-én Európa-szerte 149 próbaidős elítélt jutott 100.000 lakosra, a fogvatartottak száma azonban csak 103 volt.   A legtöbb fogvatartott Lengyelországban volt (643 próbaidős elítélt 100.000 lakosonként), majd Törökország (627), Litvánia (568) és Grúzia (562) következett a sorban. A legkevesebb fpróbaidős két országban volt, amelyek az elmúlt évtizedben elkezdték alkalmazni a közösségi szankciókat és intézkedéseket: Észak-Macedónia (6 próbaidős 100.000 lakosonként) és Szerbia (35), amelyet Svájc (47), Norvégia (49) követ, végül Finnország (54) és Bulgária (56) jön a sorban. Az adatokat szolgáltató 40 börtön- és pártfogó felügyelet közül 34-ben a…

2021. július 2.

Fel kell lépni az internetes csalások ellen

A Google fellép a pénzügyi csalások ellen az Egyesült Királyságban, ezért ezentúl csak akkor teszi közzé a pénzügyi szolgáltatásra vonatkozó hirdetéseket, ha a szabályozó hatóság azt előzetesen jóváhagyta.