Életmód

2013. május 23.

A legjobb védőbeszédek a perek alatt születnek

Dr. Bihari István ügyvédjelölt, az ELTE PhD hallgatója nyerte az idei perbeszédversenyt; a fiatal és láthatóan igen ambiciózus jogász bevallottan maximalista, s mint azt lapunknak elmondta, szakmai fejlődéséhez nagyban hozzájárul az a tudáshalmaz, melyre Bárándy Pétertől, az ország egyik legkiválóbb büntetőügyvédjétől, principálisától tehet szert. „A legjobb védőbeszédek a perek alatt születnek” – idézi az interjúban egyik ügyvédkollégája találó mondását annak kapcsán, hogy a versenyben gyakorlatilag nem volt felkészülési idő. Helyben kellett megoldani az ügyet, s felmentetni a vádlottat, beismerése ellenére. Az alábbiakban a megmérettetésről szóló rövidhír mögé nézünk, kicsit közelebbről is bemutatva a győztest.

2013. május 23.

A profilalkotásról I.

A sorozatos romák elleni merényletek elkövetői ismeretlenek, ezért az Országos Rendőrfőkapitányság elhatározta, hogy a tettesek elfogásához igénybe veszi a profilalkotás módszerét. Az elmúlt években, számos esetben használták már ezt, de most az FBI-tól is segítséget kértek. Sokan azt hiszik, hogy a profilt elkészítő szakember olyan bűvész, aki a cilinderéből nyúl helyett a tettest varázsolja elő. Pedig nem bűvészkedésről van itt szó, hanem egy komoly munkát igénylő bűnügyi alkalmazott magatartástudományról. A profilakotás az ismeretlen elkövetők felderítése érdekében alkalmazott olyan bűnügyi elemző-értékelő tevékenység, amely a nyomozás folyamán feltárt, valamint a korábbi és hasonló bűnügyekből nyert, de kifejezetten erre a célra gyűjtött és rendszerezett adatok és az egyéb úton megszerezhető tudományos – főként pszichológiai természetű – tapasztalatok együttes értékelése azért, hogy a tettesek külső és belső tulajdonságait a felderítők megismerhessék. Az előzetesen felállított profil tipológiai képet ad a tettesről, így ennek segítségével szűkíthető a számításba vehető elkövetők köre. Mostani cikkünkben arra keresünk választ, hogy a profil felállítása a nyomozás folyamán mennyiben jelent új kriminalisztikai módszert, hiszen a hagyományos büntetőeljárásokban feltárt tényeknek a fenti meghatározás szerinti elemzése mindig és mindenhol a nyomozás alapvető feladata…

2013. május 23.

Infiniti EX30d GT Premium

„Célunk, hogy a japán esztétika a gépkocsigyártásban is megjelenjen” – mondja Nakamura, az Infiniti Design vezetője, majd az Infiniti autók klasszikus alakját rajzolja egy papírra határozott és pontos mozdulattal, egy ecsettel. Megismétli mottóját: „Minden egy egyszerű vonallal kezdődik. Újszerű és erőteljes formáinkat az ősi hagyományainkra alapozzuk.”

2013. május 23.

Sajtóközlemények

Becher Ákos és Molnár Gábor a Horváth és Társai DLA Piper új partnerei Budapest, 2009. január 21. – A Horváth és Társai DLA Piper nemzetközi ügyvédi iroda partnerré nevezte ki két vezető ügyvédjét. Becher Ákos a jövőben az iroda Ingatlanjogi, míg Molnár Gábor a Társasági jogi Csoportját vezeti partnerként. A budapesti irodában dolgozó két ügyvéd kinevezésére a DLA Piper nemzetközi irodahálózatában dolgozó 51 további partner kinevezésével egy időben került sor. Becher Ákos (35 éves) a hazai és a határokon átívelő ingatlan-tranzakciókban tett szert széles körű tapasztalatokra (mint az Aréna Bevásárlóközpont aAIM Group Ltd. általi felvásárlása, eszközérték: 381 millió euró). Ezen kívül széles körű tapasztalatokat szerzett a tőkeáttételes finanszírozással lebonyolított ingatlanakvizíciók területén és az ilyen típusú komplex ügyletek adójogi aspektusainak kezelésében. Becher Ákos a pécsi Janus Pannonius Tudományegyetemen 1998-ban végzett közgazdászként, majd 2000-ben jogi diplomát szerzett. Ezt követően a Magyar Könyvvizsgálói Kamaránál szerzett adószakértői oklevelet 2001-ben. Becher Ákos 2000 óta dolgozik a Horváth és Társai DLA Piper Ügyvédi Irodában. Magyar anyanyelvén kívül angolul és németül beszél. Molnár Gábor (36 éves) vállalatfelvásárlásokra és -összeolvadásokra, valamint tőkepiaci tranzakciókra szakosodott ügyvéd-ként nyújt jogi tanácsokat…

2013. május 23.

Megalakult a Magyar Jog- és Államtudományi Társaság

 

2011. szeptember 24-én, Budapesten megalakult a Magyar Jog- és Államtudományi Társaság a jogi-szakmai tudományos együttműködések egyik legújabb fórumaként. A társaság elnöke Dr. Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság elnöke lett, a négytagú elnökségbe választották továbbá Dr. Fejes Zsuzsannát, a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar egyetemi adjunktusát, Dr. Tóth J. Zoltánt, az Alkotmánybíróság főtanácsadóját, valamint a Károli Gáspár Református Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának egyetemi docensét, továbbá Dr. Kovács Endre Miklóst, Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzatának Polgármesteri Hivatala Jogi Osztályának munkatársát. A társaság tevékenységéről és céljairól kérdeztük az elnökség három tagját.

2013. május 23.

Stein Aurél kalandtúra, Afganisztán 2003 – I. rész

Cs aknem nyolc éve, egy tizenkét évvel ezelőtti diavetítéssel egybekötött afgán úti beszámoló után megkeresett egy kissé egzaltáltnak tűnő bölcsész-tanár figura, későbbi útitársam, Dávid László, hogy segítsem már információkkal Afganisztánról, ugyanis régi álma egy emléktábla elhelyezése Stein Aurél sírjára a kabuli temetőben. Kapva kaptam az alkalmon, segítek, ha én is részt vehetek az expedícióban, amibe Dávid Laci készségesen bele is egyezett. Az utazás akkor teljesen kivitelezhetetlennek látszott. A tálib kormány regnált éppen, az afganisztáni hírek a Buddha-szobor ágyúzásáról, nyilvános megkövezésekről szóltak, bár állítólag létezett tálib képviselet Pakisztánban, a kapcsolatfelvétel velük teljesen reménytelen volt. Tettünk némi suta kísérletet a tájékozódásra, de minden fórumon eltanácsoltak az utazástól. Esélyeinken sokat javított a tálib rendszer felszámolása, de az új adminisztráció bécsi konzulátusa sem lelkesedett igazán, amikor első körben, egy évvel ezelőtt, vízumot próbáltunk kérni. Az előkészületeknek az a hír adott nagy lökést, hogy egy magyar pár turistaként sikeresen keresztülutazott Afganisztánon az iráni Mashadban beszerezve az általunk is annyira áhított vízumot.

2013. május 23.

Érdemes óvatosnak lenni a közösségi oldalakon

Budapest, 2011. október 5. – Az online közösségi oldalak rohamos terjedése és egyre növekvő népszerűsége újra és újra előtérbe helyezi az adatvédelem jogi kérdéseit. A témában korábban megjelent cikkek, hírek, tájékoztatók ellenére sokan még ma sem mérlegelik kellően személyes adataik értékét. A legtöbben továbbra is minden korlátozás, beállítás nélkül, gyanútlanul – néha inkább óvatlanul – töltik fel az érdeklődési körüket érintő információkat vagy a nyaraláson készült fényképeiket. Ez azonban komoly veszélyeket rejthet, bizonyos esetekben ugyanis tudtunkon kívül segíthetjük az adathalászok és egyes bűnözői körök munkáját; így közvetlenségünk vagy jóhiszeműségünk miatt bűncselekmény áldozataivá is válhatunk – hívja fel a figyelmet egy hosszú ideje fennálló problémára az e|n|w|c Natlacen Walderdorff Cancola nemzetközi ügyvédi iroda.

2013. május 23.

Egy nő iPhone-os kalandjai a Codex Europa-val

Az iPhone viszonylag új jelenség, és mint ilyen, széles rajongótáborral rendelkezik. Érintőképernyős kialakítása, hosszúkás, sima formája mágikus eleganciát, titokzatosságot sugároz, érintése pedig maga az élmény. Tulajdonosa fontosnak, különlegesnek, trendinek érezheti magát készüléke segítségével – ez a telefon egyszerűen feltűnő. Valószínűleg nincs két egyforma készülék a világon, a letölthető szoftverek, app-ok segítségével mindenki egyedivé alkotja telefonját. Az iPhone tényleg mindenhol ott van. Láthatjuk kétgyerekes háziasszonyok kezében bevásárlás közben, egyiptomi szállodai recepciósnál, informatikusok számítógépe mellett, ügyvédek zsebéből kandikál ki a tárgyalóteremben és felbukkan New Yorki-i helyszínelés közben Stella Bonasera nyomozó kezében is. Az ötéves lányom is imádja az „Almát”, pillanatok alatt megtanulta kezelni, élvezi az érintőképernyő által nyújtott speciális képi effekteket. Ezek után azt gondolhatnánk, hogy az iPhone unatkozó gyerekek és sznobságra hajlamos felnőttek játékszere. Előfordul persze ez is, de valójában sokkal több ennél. Mire jó az iPhone? Természetesen mindenre, amit egy telefontól manapság elvárhat az ember, vagyis telefonálhatunk, szöveget és képeket küldözgethetünk, e-mailezhetünk vele. A Safari lehetővé teszi, hogy ugyanúgy netezhessünk, mintha a számítógépünket használnánk, sőt, a megjelenített weboldalakat álló, vagy fekvő irányultságban egyaránt megtekinthetjük, ami elég komplikált lenne egy közönséges…

2013. május 23.

Mongol farkasok

Hét évvel ezelőtt, a tajmenhorgász expedíció utolsó napjai egyikén az északnyugat-mongol hegyekben átrohant előttünk egy farkas. Farkast látni nagy szerencse, örvendett meg Batchuk, a mongol vezetőnk, aki annak idején divattervezőnek tanult Magyarországon, és másnap meg is fogtuk a misztikus tajment, az óriásira növő galóca halfajtát. Azóta két mongol ügyvédjelölttel gyarapodott az irodám, és a karácsonyi irodai vacsora közben kezdtek el mesélni a mongol sztyeppei farkasvadászat rejtelmeiről. Nagyon felvillanyozott a lehetőség, Sanyikával a vadász ügyvéd cimborámmal, és Józsival, a túrkevei cigányprímás fiával el is kezdtünk szerveztetni a mongol kapcsolatainkkal egy ilyen expedíciót. A Holdújévet meg kellett várni, így március elejére szereztük be az engedélyeket és a repülőjegyet. Ulánbátorban a hajnali érkezésünkkor –35 Celsius fok fogadott bennünket. Döbbenetes élmény volt az első lélegzetvétel. Batchuk várt ránk a reptéren. Az első nap egy szállodába vackoltuk be magunkat, és bevásároltunk a majd 10 napos sztyeppei expedíciónkra. A piacon pár dollárért arcvédő maszkot, bundakesztyűt, nemez talpbetétet szereztünk be a hideg ellen. Másnap hajnalban indultunk vidékre. A két terepjáróval – mint mindig korábban – megálltunk a város szélén található szent kőhalomnál, az úgynevezett Ovonál, egy rituális…

2013. május 23.

Kis pertárgyértékű Pp. módosítás

Dr. Szécsényi-Nagy Kristóf1980. február 18-án született Budapesten. 1998-ban érettségizett a Budapesti Piarista Gimnáziumban. 2003-ban diplomázott az ELTE jogi karán, majd 2007-ben végzett az ELTE BTK történelem szakán. 1999 és 2003 között tagja volt a Bibó István Társadalomtudományi Szakkollégiumnak. 2004-től PhD-hallgató az ELTÉ-n, kutatási területe a polgári eljárásjog. 2006-tól az ELTE Polgári Eljárásjogi Tanszékének megbízott előadója. 2003-tól 2008 nyaráig az Igazságügyi, majd Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumban dolgozott szakmai tanácsadóként, a Pp. módosításain kívül főként gazdasági tárgyú jogszabályokat kodifikált. 2008. szeptember 1-jétől az MTA Jogtudományi Intézetének kutatója, és a Magyar Országos Közjegyzői Kamara jogi irodájának a vezetője. Főbb kutatási területei: polgári igazságszolgáltatás jogorvoslati és fórumrendszere, általános szerződési feltételek; a történelemtudomány területén pedig a Közel-Kelet új- és legújabbkori története. Hobbijai közé tartozik a fényképezés, valamint jellemzően a Balkánra vagy a Közel-Keletre való utazás. Utazásai során készült fotóit már több helyen kiállította. Nős, felesége középiskolai tanár.